Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Cep Telefonlarının ÖTV’si aynı kalırken ÖTV MATRAHINDA Artışa Gidildi!

Cep Telefonlarından alınan Yüzde 25'lik ÖTV'nin MATRAHI, hızlı artış gösteren Enflasyona yenik düştü. Bu nedenle ÖTV Matrahlarında bir düzenlemeye gidildi. Zira 640 TL'nin altında neredeyse akıllı telefon kalmadı...İşte detaylar.

Cep Telefonlarının ÖTV’si aynı kalırken ÖTV MATRAHINDA Artışa Gidildi!

Cep Telefonlarından alınan Yüzde 25’lik ÖTV’nin MATRAHI, hızlı artış gösteren Enflasyona yenik düştü. Bu nedenle ÖTV Matrahlarında bir düzenlemeye gidildi. Zira 640 TL’nin altında neredeyse akıllı telefon kalmadı…İşte detaylar.

Cep telefonunda özel tüketim vergisi (ÖTV) oranına esas olan matrah tutarı dilimlerinde artışa gidildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan yeni değişikliğe göre,cep telefonunda ÖTV uygulamasına esas teşkil eden matrah tutarı dilimlerinde artışa gidildi.

Buna göre, yüzde 25’lik ÖTV oranına tâbi ÖTV matrahı 640 TL olan cep telefonlarında bu tutar 1500 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 40’lık ÖTV oranına sahip 640 TL’den 1500 TL’ye kadar ÖTV matrahına sahip cep telefonlarında ise bu tutar 1500 TL’den 3 bin TL’ye şeklinde değiştirildi. Cep telefonu ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bu düzenlemeyle 3 alt ÖTV dilimine giren telefonların fiyatlarına ÖTV matrahı nedeniyle indirim gelmiş oldu. Geri kalan modellerde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Kısmi bir indirim, bütçe dostu telefonlara gelmiş olabilir.