Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Çin’de ucuza yüksek hızlı internet dönemi

Adı hep sansür haberleriyle anılan Çin, daha hızlı interneti daha ucuza sunmanın planını yapıyor!

Adı hep sansür haberleriyle anılan Çin, daha hızlı interneti daha ucuza sunmanın planını yapıyor!

Çin hükumeti, ülkedeki internet bağlantıları hakkında kritik bir karar aldı. Çinli telefon operatörleri ile görüşen hükumet, ülke içinde internetin hızının arttırılması ve fiyatının düşürülmesi talebinde bulundu.

Çin’in dünyada en fazla cep telefonu kullanılan ülke olduğunu söyleyen ama internet hızının dünyada ancak 80. sırada yer bulabildiğinin altını çizen Çin başbakanı, hedeflerinin ülkedeki internetin hızını kısa vadede yüzde 40 arttırmak olduğunu vurguladı. İletişim firmalarına yüzde 40 internet hız artış hedefi koyan hükumet, ayrıca fiyatların düşürülmesi için de çalışma başlattı.

Yıl sonuna kadar 14.000 köye optik kablo döşeyecek olan Çin, böylece ülkedeki yatırım imkanlarının da gelişeceğini düşünüyor. Çin başbakanı da, Çinli operatörlerin yurt dışındaki operatörle daha fazla dolaşım anlaşması yapmasını ve bu sayede ülke dışına seyahat eden Çin vatandaşlarının iletişim imkanlarını daha ucuza kullanmasını istiyor. İşin en ilginç kısmı ise, tüm bu atılımın, internet sansürü ile özdeşleşmiş bir ülkeden geliyor olması.

Sözün özü, bir milyar Çinli yakında ucuz ve hızlı internetle, dünyadaki web sitelerine akın edebilir.