Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan GOBI’de konuştu!

Avrupa’nın En İyi Uluslararası Öğrenci Zirvesi ödülüne layık görülen ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ilk uluslararası öğrenci zirvesi olma özelliğini de taşıyan Global Opportunities in Business and Investment (GOBI), DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan’ı konuk etti.

DOF ROBOTICS YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA MERTCAN, 30 BİN İTÜ ÖĞRENCİSİNE SESLENDİ:

‘YAPAY ZEKAYI DÜNYAYI GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN KULLANALIM’

Avrupa’nın En İyi Uluslararası Öğrenci Zirvesi ödülüne layık görülen ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ilk uluslararası öğrenci zirvesi olma özelliğini de taşıyan Global Opportunities in Business and Investment (GOBI), DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan’ı konuk etti. 30 bin İTÜ öğrencisine konuşan Mertcan, ‘’Teknolojilere korku ile değil, geleceğin bugünkü dünyadan daha adil ve daha güvenli olacağı gerçeği ile bakmak gerektiğini düşünüyorum’’ dedi.

DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan

Bu yıl 14. kez düzenlenen, Avrupa’nın En İyi Uluslararası Öğrenci Zirvesi ödülüne layık görülen ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) ilk uluslararası öğrenci zirvesi olma özelliğini de taşıyan Global Opportunities in Business and Investment (GOBI), “İnsanı Yeniden Tanımla” sloganıyla dünyanın dört bir yanından alanında profesyonel çok sayıda ismi ağırlıyor. Yaptığı çalışmalarla alanında adından söz ettiren, gençlere verdiği desteklerle tanınan, her fırsatta rakiplerden farklılaşacak bir yapıya ulaşmada yerli yazılım ile tasarımın önemini vurgulayan DOF Robotics ise etkinliğin ‘Altın Sponsor’u oldu. İTÜ Maçka Fakültesi Mustafa Kemal Amfisi’nde hibrit bir şekilde gerçekleştirilen etkinlikte DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, ‘Eşsiz Deneyimler Yaratmak için Karma Gerçeklik Uygulamaları’ başlığı altında 30 bin İTÜ öğrencisiyle buluştu.

DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan

‘’İNSANLARI ELON MUSK’TAN ÖNCE UZAY DENEYİMİYLE BULUŞTURDUK’’

Sanal ve artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik, neuralink, metaverse gibi konulara değinen Mertcan konuşmasında şunları vurguladı:

‘’Teknolojinin gelişimi insanlar için şaşırtıcı derecede hızlı olabiliyor. 1950’li yıllarda yalnızca basit hesaplar yapabilen ilk bilgisayarlar üretildiğinde, gazetelerde ‘’teknolojinin ulaşabileceği en son nokta’’ diye haberler çıkmıştı. Günümüze baktığımızda ise teknolojinin varabileceği noktayı hesaplamakta dahi zorlanıyoruz. Bu sebeple bakış açımızı genişletelim istiyorum. Konularım sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları. Dof Robotics olarak eğlence endüstrisi içerisinde kullanmakta olduğumuz ürünlerin çoğunluğunda zaten virtual reality dediğimiz sanal gerçeklik ürünleri mevcut. Örneğin biz ‘’Dijital park: mission space’’ diye bir konsept yaptık. İnsanları bir odaya sokuyoruz ve uzaya götürüyoruz. Önce uzaya çıkarıyoruz, daha sonra onlara uzayda bir deneyim yaşatıyoruz. Reality dediğimiz kavramı biz bu konsept içerisinde kullanıyoruz. Şimdi buna benzer uygulamalar önümüzdeki dönemde daha da fazla olacak. Elon Musk’ın da firması da kişi başına 150bin dolar gibi paraya uzaya insan götürmeyi hedefliyor. Biz ise uzay deneyimini şimdiden insanlarla buluşturmuş durumdayız.’’

 

‘ZATEN METAVERSE EVRENİNDEYDİK’

Konuşmasında metaverse evrenine değinen Mustafa Mertcan ‘’Facebook hayatımıza girdiğinden beri metaverse dediğimiz dünyayı 2 boyutlu yaşıyoruz. Değişen sadece 3 boyutlu bir sanal ortam oluşturması. Şu an zaten alışveriş, çalışmak, gezmek birçok faaliyetimizi online yapıyoruz. Telefonlarımızdaki uygulamalar zaten 2 boyutlu metaverse yaşadığımızın ispatı. Sosyal kimlik bilgilerimizin hepsi bir yerlerde birilerinin cebinde. Herkesin bir dijital ayak izi var dünyada’’ dedi.

Mertcan konuşmasının devamında teknolojinin kullanımı da dikkat çekti ve şunları söyledi: ‘’Bizim iyiyi bulmamız lazım. Daha iyi eğitimli insanlar olup, daha fazla sosyalliğe önem verip toplum bilimini geliştirecek atılımları yapay zekaya yaptırmamız lazım. Metaverse kullanacağımız alanlar bunlar olmalı. Örneğin eğitim olmalı, 3 binyıldır aynı şekilde eğitim alıyoruz. Eğitimle ilgili reform yapıp insanlığa sunarsak, daha güzel bir dünyayı oluşturmuş oluruz.‘’

DOF ROBOTICS, ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLÜ ÇALIŞMA DA DÜZENLEYECEK

DOF Robotics ayrıca şirketin fabrikasında Mayıs ayında İTÜ’lü öğrencilerin katılımıyla ödüllü bir çalışma da düzenleyeceğini duyurdu. VR uygulamaları için yazılım ve hikaye oluşturma gibi faaliyetler düzenlenecek. Öğrenciler aynı zamanda DOF Robotics’in ürünlerini de bizzat deneyimleme fırsatına kavuşacak.