Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

e-devlet’ten görev belgesi almak işkenceye dönüştü!

17 günlük yasakta muafiyet kapsamında olan kişiler için e-devlet'ten Görev İzni yazısı almak tam bir işkenceye dönüştü.

e-devlet’ten görev belgesi almak, tam bir işkenceye dönüştü!

Pandemi sürecinde bir çok kısıtlama geldi, ancak bu 17 günlük kısıtlama artan covid19 vakalarının düşürülmesi için önemli. Öte yandan hayatın devam etmesi ve İstanbul gibi bir şehirde muafiyet kapsamına giren işlerde çalışan 16 milyon insan var…

Bu kapsamda muafiyet uygulaması elbette su istimallerin önüne geçmek için sıkı tutuluyor. Gelin görün ki uygulamada, yani e-devlet üzerinden muafiyete uygun kişilerin belge alması şu anda tam bir işkenceye dönüşmüş durumda…

e-devlete uygulamasına veya sitesine giren milyonlarca kullanıcı bu ” İşleminiz devam ediyor ” ekranı ile karşı karşıya kalıyor. Tahmin edeceğiniz üzere de bir süre sonra hata veriyor.

Konu ile ilgili henüz tam bir açıklama yapılmadı ancak işine gidecek olanlar Alo 199 Vatandaş Etkileşim Merkezini de arasa durum pek değişmiyor.

Genelge Ne Diyor?

Her türlü sıkıntıya karşın, işe gitmeyi düşünenler dikkat etmesi gerekiyor, zira evrak eksikliğinden yasağı ihlal etmek ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peki Çözüm Ne?

e-devlet üzerinden izin kağıdını alamıyorsanız, evinize en yakın Emniyet Birimlerine gidip durumu izah edebilirsiniz. Onların sisteminden yazılı bir kağıt başvurusu mutemelen yapılabilir veya ilgili bir kolaylık sağlanır.

Şirketler’de kendi personeline bu PDF’leri alması konusunda gerekli bildirimleri yapmaya başladı!

İçişleri Bakanlığının yayımlamış olduğu genelgeye istinaden 29.04.2021 – 17.05.2021 tarihleri arasında Tam Kapanma nedeniyle,

Çalışmaya işyerinde veya görevi gereği dışarıda devem edecek olan personelin e-devlet üzerinden ekte bulunan örnekteki  gibi Görev Belgesi alması gerekmektedir.

Alınan görev belgesi mutlaka işverene kaşe ve imza yaptırılması şarttır…

e-devlet üzerinden görev belgesi nasıl alınır?

Uzun uza anlatmaya gerek kalmadan e-devlete girdikten sonra İçişleri Bakanlığı – E-Başvuru menüsünden sonra yapılması gerekenlerin resimleri aşağıda…

Elbette sistem gelirde başvuru yapma olanığı bulursanız… Bol şans…

 

İçişleri Bakanlığı’ndan seyahat izin belgesi açıklaması

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma sürecinde ‘e- başvuru’ üzerinden toplam 697 bin 599 kişiye çalışma izni; ‘e- başvuru’ ve ‘Alo 199’ üzerinden 184 bin 40 kişiye ise seyahat izin belgesi düzenlendiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamındaki sektör çalışları, çalışma izni/görev belgelerini e- devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı e-başvuru sisteminden temin ediyor.

Denetimler sıklaştırıldı!

Ayrıca tam kapanma sürecinin ilk günlerinde yoğunluktan kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi için muafiyet kapsamındaki iş yerleri tarafından el yazsıyla doldurulan çalışma izni/görev belgelerinin 2 Mayıs Pazar günü saat 24.00’e kadar geçerli olması sağlandı. Usulsüz ve yetkisiz doldurmayı önlemek için ise denetimler artırıldı.

Belgeler Fotoğrafları Çekilerek Sisteme Yükleniyor!

Kontrol noktalarında durdurulan kişilerin zorunlu hallerde el yazısıyla doldurdukları çalışma izni/görev belgeleri; kolluk birimleri tarafından fotoğrafı çekilerek sisteme yükleniyor.

Yapılan sorgulamalarda, belgeyi ibraz eden kişinin muafiyet kapsamında olmadığı halde sokağa çıktığı, yetkisi olmadığı halde usulsüz belge doldurduğunun tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanıyor.

Öte yandan tam kapanma sürecinde, ‘e-başvuru’ sistemi üzerinden muafiyet kapsamında bulunan 697 bin 599 kişi, çalışma izni belgesi alırken, ‘e-başvuru’ ve ‘Alo 199’ üzerinden 184 bin 40 kişi, seyahat izin belgesi aldı.