Sosyal Medya

MacOS

En Çok Kullanılan Mac OS X İpuçları

İşte size kolaylık sunacak ve daha iyi bir OS X deneyiminin kapılarını aralayacak olan en sık kullanılan Mac OS X ipuçları

İşte size kolaylık sunacak ve daha iyi bir OS X deneyiminin kapılarını aralayacak olan en sık kullanılan Mac OS X ipuçları

Mac OS X, Apple tarafından sunulan ve kısa yollarıyla kullanıcının zamandan tasarruf ederek daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlayan işletim sistemidir. Oldukça yaygın kullanımı ile dünya üzerinde sayılı bir işletim sistemi olmasının yanı sıra Apple gibi bir dünya devi tarafından geliştiriliyor olması başlı başına bir etkendir.

Bildirimlerden Kurtulun

Takvim, Mail gibi uygulamaların bildirimleri çoğu zaman hayatımızı kurtararak bize bazı şeylerden haberdar ediyor. Fakat her zaman aynı pozitif düşünceyi vermiyor. Çoğu zaman insanın canını sıkan bildirimler olabiliyor. Böyle durumlarda tercihler kısmından bunların ayarlarını tek tek değiştirmek mi? Bu olası durumdan daha sıkıcı gibi gözüküyor. Fakat Apple bizi düşünerek Trackpad üzerinden bir gizli kombinasyon koymuş. Trackpad ile bir sayfada yukarı gidiyormuşçasına aşağı doğru iki parmağınızı kaydırdığınızda bir tercih ekranı çıkacak. Burada rahatsız etmeyin seçeneğini seçerek iPhone cihazınızda bildirimleri kapattığınız gibi kapatmanız mümkün.

Çöp Kutusu Boşaltmak

Çöp kutunuzu içine girerek boşaltmak yerine Dock üzerinden Ctrl + çöpü boşalt seçeneğine tıklayarak boşaltabilirsiniz. Herkesin bilmediği bir işlevsel kısa yol.

Finder Donuyor mu?

Finder uygulaması sürekli donuyor, hata veriyor ve çalışmanız yarım mı kalıyor? Dock üzerinden Finder’a tıklayarak Ctrl + Option bastığınız zaman yeniden başlat seçeneği gelecek. Finder yeniden başladığında sorunlarınız ortadan kalkacak.

Hızlı Çıkış

Kapatmak istediğiniz zaman Apple menüsünü açtığınızda Option basmanız hızlı bir çıkış menüsüne aktarılarak tüm çalışmalarınızın kaydedilmesini sağlıyor. Böylece bilgisayarınızı kapatmak istediğinize emin misiniz kısmını atlamış oluyorsunuz.

Uygulamaları Zorla Kapatmak

Normalde shift tuşu ile seçeceğiniz uygulamayı kapanmaya zorlamak için gerekli kod kullanılır. Bunu seçmek sizin elinizdedir. Direk Apple menüsünde shift kullanımı seçilen uygulamayı direk zorla kapat komutuyla sonlandırır.