Sosyal Medya

Sosyal Medya

Facebook’u Bir Ay Yasaklayacak Ülke, Papua Yeni Gine, Peki Neden?

Facebook'u Bir Ay Yasaklayacak Ülke! Papua Yeni Gine! Papua Yeni Gine Facebook'u Bir Ay Boyunca neden Yasaklıyor? Detaylar Burada!

Papua Yeni Gine’de Facebook Bir Ay Boyunca Yasaklanacak!

Bu yönde benzer bir karar daha önce alındı mı bilmiyorum. Ancak bir ilk olabilir. En azında Cambridge Analytica Skandalı sonrası yaşanan bu durum bir ilk.

Cambridge Analytica skandalı sonrası yaşan güven bunalımı bir anlamda devam ediyor. Ülkeler özellikle seçimler ve önemli toplantılar öncesi planlarının yalan haberler ile karalanmasını istemiyor. Ancak Hükümetler Facebook’u bu dönemlerde ülkede yasaklamaya başlarsa bu işin sonu nereye varır kestirmek zor görünüyor.

İletişim Bakanı Sam Basil bir ay yasaklama kararı ile ilgili olarak; kararın Facebook’un ülke üzerindeki etkilerini değerlendirmek için alındığını açıkladı.

Bu platformda porno içerik ve yalan haber paylaşan kişilerin tespit edileceğini belirten Basil, Facebook’a rakip olacak benzer bir sosyal paylaşım sitesi kurabileceklerini de duyurdu.

Yasağın ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Ancak uygulamanın, Papua Yeni Gine’nin Kasım’da ev sahipliği yapacağı Asya-Pasifik İşbirliği Zirvesi’ne denk getirileceği öne sürülüyor.

Ülkede İnternet Erişimi Yüzde 10 Seviyelerinde

Yaklaşık 8 milyon nüfuslu Papua Yeni Gine’de halkın sadece yüzde 10’unun internete erişimi var. Ancak ülkede internetle ilgili sıkı bir mevzuat yürürlükte. Merkezi Londra’da bulunan Cambridge Analytica adlı analiz şirketinin 50 milyon Facebook profiline ait verileri usulsüz olarak kullandığı ortaya çıkmıştı. Bu skandalın ardından Facebook eleştirilere hedef olmuş ve şirket yalan haber yayılmasına karşı mücadelede yetersiz kalmakla suçlanmıştı.