Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Fiyat Artışları Tüketiciyi Yenilenmiş Cep Telefonlarına Yöneltti!

Kur ve fiyat artışı teknoloji sektörünü diri tutarken, seçim belirsizliği ise sektörde durgunluk yaratabilir. Şu anda fiyat artışları tüketiciyi yenilenmiş cep telefonlarına yöneltti diyen Gençpa Teknoloji CEO'su Savaş Kayacan sektörün durumu ile ilgili bilgiler paylaştı.

Fiyat Artışları Tüketiciyi Yenilenmiş Cep Telefonlarına Yöneltti!

Kur ve fiyat artışı teknoloji sektörünü diri tutarken, seçim belirsizliği ise sektörde durgunluk yaratabilir. Şu anda fiyat artışları tüketiciyi yenilenmiş cep telefonlarına yöneltti diyen Gençpa Teknoloji CEO’su Savaş Kayacan sektörün durumu ile ilgili bilgiler paylaştı.

Dünya çapında yaşanan pandemi sonrasında teknoloji sektörünün, tüketici ilgisinin artmasına paralel olarak büyüdüğünü söyleyen Gençpa Teknoloji’nin CEO’su Savaş Kayacan, bununla beraber cep telefonlarına yönelik taban fiyatlarındaki artışların da tüketiciyi yenilenmiş cep telefonlarına yönlendirdiğini belirtti. Önümüzdeki yıla dair de bir değerlendirmede bulunan Kayacan’a göre muhtemel fiyat artışları ve ülkedeki seçim belirsizliği kararlı alıcılardaki satın alma eğrilerini durağanlaştırabilir.

Gündelik yaşamda teknolojinin daha sık kullanıyor olması sektörün gün geçtikçe daha da büyümesini sağlıyor.Gerek pandemi salgını sırasında gerek de sonrasında dijitalleşme eğiliminin giderek arttığı göze çarparken, söz konusu gelişmeler tüketicilerin satın alma davranışlarını da etkiliyor. İş ortaklarına ve bayilerine sağladığı zengin ve yenilikçi ürün portföyü ile “Türkiye’nin akıllı tedarikçisi” Gençpa Teknoloji’nin CEO’su Savaş Kayacan, yaptığı sektör değerlendirmesinde 2021 senesinin sektör adına çok hareketli geçtiğini, kur ve fiyat artışının beklenenin aksine sektörü diri tuttuğunu söyleyerek,

“Apple ürünlerinin lansmanı ile fiyat skalasını yukarı çekmesi diğer markaları da tetikledi. Özellikle giriş segment cihazlar 2.000- 3.000 TL aralığındayken şimdi 4.500- 5.000 TL aralığına çıktı. Pandeminin azalması ile teknolojik ürünlere olan ilgi arttı, kişisel gereksinimler sektörü canlı tuttu” diye konuştu. Bununla birlikte kur artışı ve vergi kalemlerinin yüksek olması nedeniyle cep telefonlarına yönelik taban fiyatlarında artışlar yaşandığını ve bunun da “yenilenmiş cep telefonu” satışlarını olumlu etkilediğini ifade eden Kayacan’a göre sıfır ürün fiyatlarından dolayı daha fazla sadık kullanıcı, aynı marka model ürünün “+ 1 yıl garanti” ile tamamen yenilenmiş hâlini satın almaya yöneldi.

Kampanya dönemlerinde fiyat odaklı alımlar artacak

Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek Kara Cuma, Bekarlar Günü ve yeni yıl gibi kampanya dönemlerinin de sektörü ve satışları yakından etkiyeceğini düşünen Savaş Kayacan,

“Kuşkusuz bu gibi kampanya dönemleri online kanallarda satışı ve ciroyu olumlu etkileyecek fakat tüketiciler bu rakamları hedef rakam olarak baz aldığı için 2 aylık bir durağanlık dönemi yaşanacaktır. İhtiyaç dışı fiyat odaklı alımlar bu dönemde çok yoğun olmaktadır” diyerek sözlerini sürdürdü.

2023 yılına ilişkin öngörülerini de paylaşan Kayacan, önümüzdeki yıl yaşanması muhtemel fiyat artışları ve ülkedeki seçim belirsizliğinin kararlı alıcılarda satın alma eğrilerini durağanlaştıracağını kaydederek,

“Öte yandan üreticiler tarafında ürün talep azalmasını pozitife çevirmek adına talep oluşturma eylemine de geçilecektir” diye konuştu.