Sosyal Medya

Mobil

Fransa Araçlarda Telefon Kullanımını Yasaklıyor, Kenara Çekseniz Bile!

Fransa Araçlarda Telefon Kullanımını Yasaklıyor, Kenara Çekseniz Bile! Fransa artan kazaların önüne geçmek için radikal kararlar alıyor.

Fransa Araçlarda Telefon Kullanımını Yasaklıyor

Fransa’da Telefonla Konuşmak için Aracınızı Kenara Çekmek Artık Yeterli Değil!

Fransa Araçlarda Telefon Kullanımını Yasaklıyor, Kenara Çekseniz Bile! Fransa yollarda gerçekleşen ölüm olaylarındaki ciddi artış ile mücadele etmek için radikal kararlar alıyor.

Fransa’da artan ölümlü trafik kazalarının arkasında araçla hareket halinde giden ve bu esnada mesaj ve telefon görüşmesi yapan sorumsuz şoförlerin olduğuna inanıyor. Bu konuda da haksız değil. Geçtiğimiz günlerde yollarda meydana gelen kazaların oranı giderek artınca; bu konudaki yetkililer eleştirilerin odak noktasında kaldı. Bu yüzden sorumsuz sürücülerin yakalanması için çok katı kurallar geliyor.

Le Figaro‘da yer alan habere göre; trafiği engellemiş olun veya olmayın; kamuya açık yollarda telefonu kullanmanız artık yasa dışı olarak kabul ediliyor. (Bu noktadan sonra araçlardaki Araç Kitleri ile görüşmeler bu kapsamda olacak mı? onu merak ediyorum). Yüksek Mahkeme kararına göre bazılarının güvenli gördüğü, kenara çekerek konuşmanın bile cezasını 135 Avro olarak açıkladı.

Yüksek mahkeme aslında trafikte dolaşımın ne demek olduğunu tam olarak ortaya koymuş oluyor. Anlayacağınız telefonla konuşmak için artık aracınızı kenara çekmeniz yeterli değil. Belirli bir yere park etmek zorundasınız.! 

Bunun tek istisnası var;

“Bir kaza ya da arıza yaşadığınızda, aramaya ya da metin yazmanıza izin verilecek.”

Çılgın sürüş konusunda haklı bir şöhreti olan Fransa, on yıllardır istikrarlı olarak düşme eğilim gösteren ölümlü kaza istatistiklerinin, son yıllarda ters bir şekilde giderek artmasını engellemek için; yeni radikal yasalar çıkartıyor.

Kısa bir süre önce; iki şeritli yollarda azami hız sınırını 90 km’den 80 Km’ye düşürmüştü. Ülke çapındaki sorumsuz sürücüler rahatsız edici bir boyuta gelmiş durumda.

Bu yüzden yeni yasa telefonla konuşacak sürücülerin kesinlikle durmasını ve uygun yerlere park etmesini istiyor.

Le Figaro (French)