Sosyal Medya

Genel

Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox ve GitHub ‘ a Erişim Engeli !

Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox ve GitHub ' a Erişim Engeli !

Türkiye ‘ de RedHack Engeli

08 Ekim 2016 saat 20:00 gibi Google Drive , Dropbox, Microsoft OneDrive gibi bulut hizmeti veren sitelere erişim engeli konuldu. Google Drive, Microsoft OneDrive hizmeti belli bir süre sonra tekrar erişime açıldı. Fakat Dropbox erişim engeli hala devam etmektedir.  Ve bu bulut hizmeti veren sitelere ek olarak GitHub ‘ da eklendi. GitHub’ın engellenmesinin sebebi olarak da RedHack tarafından hacklenen dosyaların GitHub üzerinde depolandığı bilgisi yönünde.

Tabi ki bu erişim engelleri Türkiye çıkışlı DNS’leri etkilemektedir.

İnternet kullanıcıları VPN kullanarak erişmek istediği sayfalara yine erişim sağlayabiliyor. Ve hatta en güzel VPN örneği, yeni Opera tarayıcısını kullanmak. Opera ile birlikte gelen VPN özelliği sayesinde kullanıcılar hiçbir engele takılmadan diledikleri web sayfasına erişim sağlıyor.

Opera hakkında detaylı bilgi için tıklayın..

Güncelleme1 : Google Drive ve Microsoft OneDrive Türkiye çıkışlı DNS ‘ lerde erişim hizmeti tekrar aktif edildi. Fakat DropBox engeli halen devam etmektedir.

Yeni bilgiler geldiğinde yazımız güncellenecektir.

Güncelleme2: Google Drive, Microsoft OneDrive ve Dropbox erişimleri normale döndü. GitHub hala erişim engeline takılmaktadır.

 

GitHub Nedir ?

Günümüzün en popüler sürüm kontrol sistemi olan Git ve Github ile proje yönetimi artık çok kolay. Git ve Github kullanarak geliştirdiğiniz bir projeye farklı konumlardan farklı kişiler ekleyebilir, onlara görevler atayabilir ve yaptıkları işleri kontrol edebilirsiniz.

Takım çalışması ve bireysel çalışmalarda etkin bir şekilde kullanılan yeni proje oluşturmak, projeye kişiler eklemek, kişilere görevler atamak, kişilerin analizlerini tutmak, ana projeyi değiştirmeden yeni kodları test etmek için dallar (branch) oluşturmak böylelikle çok daha kolay bir hale geliyor. Versiyon kontrollerini yapmak için release işlemlerini anlamak ve bir versiyon çıktığımızda, örneğin 1.0.0 ve çok fazla versiyon çıkıyorsak, bir süre sonra istediğimiz bir versiyona dönüp ordaki dosyada ve kodlarda değişiklikler yapabilir veya istediğiniz kod güncellemelerini de pratik bir şekilde yapabiliriz.