Sosyal Medya

Genel

Google, Ücretsiz SMS’i Bitirdi!

Google, Takvim uygulamasındaki hatırlatma amaçlı SMS gönderimi konusunda radikal bir karar aldı. Sebebi, telefonların akıllı olması mı, yoksa SMS'e para ödemek istememesi mi?

Google, Takvim uygulamasındaki hatırlatma amaçlı SMS gönderimi konusunda radikal bir karar aldı. Sebebi, telefonların akıllı olması mı, yoksa SMS’e para ödemek istememesi mi?

Gmail veya Google Apps kullanıcılarını çok mutlu eden verimli uygulamalar listesinde üst sıralarda Google Takvim bulunuyor.

Ajandaya girilen toplantılar, dilediğiniz bir zamanda size ücretsiz SMS ile hatırlatılabiliyordu. Bu SMS’leri unutsanız iyi olur. Google’dan gelen açıklama aynen şöyle;

“Google Takvim’deki SMS bildirimleriyle ilgili Önemli Duyuru

27 Haziran 2015’ten itibaren, artık Google Takvim’den SMS bildirimleri gönderilmeyecektir. SMS bildirimleri, akıllı telefonların kullanılmaya başlanmasından önce kullanıma sunulmuştu. Artık, akıllı telefonların ve bildirimlerin kullanıldığı bir ortamda, İnternet’e bağlı olmasanız da mobil cihazınızda daha zengin ve daha güvenilir bir deneyime sahip olabilirsiniz.

Lütfen dikkat: Google Drive for Work, Google Apps for Work (ücretli sürüm), Google Apps Eğitim Sürümü ve Google Apps Devlet Sürümü müşterileri bu değişiklikten etkilenmeyecektir.

– Google Takvim Ekibi”

SMS faturaları ağır mı geldi?

Google, her ne kadar bu tasaarrufu, “gerek kalmadı” diyerek duyursa da, kullanıcıların beğenerek kullandığı bu özelliğin kaldırılmasının arkasında, operatörler tarafından Google’a kestiği faturalar da olabilir.

Benzer şekilde, SMS hizmeti ile güvenlik sağlayan bankalar, bu SMS’lerin bedelini bazen müşterilerine yansıtabiliyorlar. Hayatımızı ipotek ettiğimiz bankalar bile SMS faturalarından bu kadar çekiniyorsa, Google’ın bu kararı almasını da bir şekilde anlayabiliriz.