Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

HP Xerox’un Satın Alma Teklifini Reddetti

HP Xerox'un Satın Alma Teklifini Reddetti. HP henüz şirket bağımsızlığını devretmeye hazır görünmüyor. Hisse başı 22 dolarlık teklif az geldi

HP Xerox’un satın alma teklifini reddetti

HP’nin Xerox tarafından satın alınması ile ilgili bilgiler geçen haftaya damga vurmuştu. Xerox’un HP’yi satın almayı düşündüğü konuşulmuş ve hatta Xerox’un elindeki bazı değerli hisseleri HP’yi satın almak için sattığı belirtilmişti. Ancak beklenen satın alma haberi yerine HP’nin bu teklifi en azından şimdilik red ettiği ortaya çıktı.

HP’nin aslında fiyatı yükseltmeye çalıştığı da söylenebilir, zira şirket daha iyi tekliflere açık olduğunu söyledi.

HP uzun süredir satın alma teklifleri alıyor aslında ancak şirket bağımsızlığını henüz kaybetmeye hazır değil gibi görünüyor. Hisse başına 22 dolarlık teklifin şirketi olduğundan düşük gösterdiği ve hissedarların menfaatine olmadığı gerekçesiyle reddetti. Xerox’un giderek azalan gelirleri ile birleşme sonrasında büyük borçlanma olasılıkları da bulunuyor.

ABD Kaliforniya merkezli bilgi işlem, baskı sistemleri ve sayısal görüntüleme donanımları üreticisi Hewlett-Packard (HP), Xerox Holdings’in satın alma teklifini geri çevirdi.

HP’den Pazar günü yapılan açıklamaya göre, Xerox’un satın alma teklifini görüşen şirketin direktörler kurulu, bu öneriyi oybirliğiyle geri çevirdi.

HP’nin açıklamasında, Xerox’un son dönemdeki gelir kayıplarının, HP’nin Xerox’u satın alması bağlamında, şirketin geleceği ilgili belirgin soruları da beraberinde getirdiğine işaret edildi.Açıklamada, “Kurulun bu karara vamasında, birleşik şirketin öngörülen oldukça yüksek borçlarının hissedarlar açısından yaratacağı potansiyel etkileri de dahil olmak üzere, teklifin oldukça koşullara bağlı ve belirsizlikler içermesi etkili oldu” denildi.

HP’nin açıklamasında, buna karşılık şirketin, Xerox için bir teklifte bulunma konusunun araştırmaya açık olduğu belirtildi.The Wall Street Journal gazetesinin 6 Kasım tarihli haberinde, Xerox’un HP’yi satın almak için 27 milyar dolarlık piyasa değerinin de üzerinde teklif vermeyi değerlendirdiği belirtilmişti. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan 7 Kasım tarihli haberde de, Xerox yönetim kurulunun bu olasılığı değerlendirdiği belirtildi.

Peki bu satın almanın arkasında kim var derseniz? Aktivist yatırımcı olarak bilinen Carl Icahn olduğu söylenebilir. Zira Icahn kıs abir süre önce 1,2 milyar dolarlık bir hisse satın aldı ve yüzde 10,6’lık bir dilimde Xerox’un sahibi. Birleşme sonrasında HP-Xerox’un hem tasarruf edeceği hemde yazıcı dünyasında daha başarılı olabileceğini savunuyor.

HP açısında bağımsızlığını kaybetmek belki tüm sıkıntılara rağmen istediği bir şey değil…

HP

HP Xerox’un Satın Alma Teklifini Reddetti