Sosyal Medya

iPhone

iOS 9’da Neler Var, iOS 9 ile gelen tüm yenilikler

iOS 9'da Neler Var, iOS 9 ile gelen tüm yenilikler, Merak edilenler Tüm ayrıntıları ile burada. Konsol Kalitesinde oyunlar

Apple’ın düzenlemiş olduğu WWDC 15 etkinliğinde herkesin merakla beklediği iOS 9 tanıtıldı. iOS 9 ile gelen tüm yenilikler

Apple’ın WWDC 15 etkinliğinin iOS 9 bölümü geçtiğimiz dakikalarda sona erdi. Apple bu etkinlikte OS X El Capitan ve iOS 9’u tanıttı. Herkesin merakla beklediği iOS 9 hakkındaki merak edilenleri sizler için hazırladık.

Siri Yeni Özelliklere Kavuşuyor

Siri artık daha akıllı hale geliyor. Siri arabanıza bindiğiniz zaman sizin arabada olduğunuzu anlıyor ve ona göre size tepki verip uyarılarda bulunuyor. Siri’ye koşarken veya araçta kulaklığı taktığınızda otomatik olarak sizi algılıyor ve müzik uygulamasını açıyor.

Siri tercihlerinize ve hareketlerinize göre arkadaş, uygulama veya mekân önerebiliyor. Siri sesiniz dinlerken artık farklı bir animasyon ile karşınıza çıkacak. Örneğin Haziran 2014’te çekildiğim fotoğrafları aç dediğiniz zaman Siri, Fotoğraflar uygulamasından bu fotoğrafları bulabiliyor.

Gizlilik Ön Planda

Siri tüm verileri anonim olarak tutuyor. Siri ile yaptığınız işlemeler Apple ID’niz ile ilişkilendirilmiyor.

ask-more-to-siri

Spotlight Yenilendi

Spotlight’ın yeni özelliği ile artık uygulamalardaki içerikleri de arayabiliyorsunuz. Örneğin; Facebook’ta bir paylaşım yaptınız bunu uygulamayı açmadan Spotlight’da yapabiliyorsunuz.

Etkinlik içeren maillerinizi artık uygulamayı açmadan bildirim merkezi üzerinden takviminize ekleyebileceksiniz.

spotlight-ios-9

Apple Pay

Passbook uygulamasının adı artık Wallet olarak değişiyor. Wallet ile tüm kartlarınızı ve biletlerinizi tek bir uygulama üzerinde toplayabiliyorsunuz. Apple Pay ile uyumlu uygulamalar geliyor. Örneğin, Pinterest uygulamasında beğendiniz bir eşyayı direkt olarak Apple Pay ile satın alabileceksiniz.

wallet-rewards

Apple Pay önümüzdeki ay İngiltere’de de kullanıma sunulacak.

Notlar Uygulamasının Tasarımı Değişiyor

Not uygulaması iOS 9 ile gelişiyor. Notlar uygulamasında artık çizim yapabilir, kısayoldan fotoğraf ekleyebilir ve notlarınızın görünümü değiştirebilirsiniz. Notlar uygulaması baştan aşağı değişecek diyebiliriz.

notes-sketch

Apple Haritalar

Apple Haritalar uygulamasına toplu taşıma desteği geliyor. Artık Apple Haritalar uygulaması ile toplu taşıma araçlarını görüntüleyebileceksiniz. Ancak bu özellik Amerika, Çin ve Almanya’da kullanılabiliyor. Gitmek istediğiniz yerlere en kısa nasıl gideceğinizi Apple Haritalar sayesinde öğrenebileceksiniz. Toplu taşıma araçlarında ödemeyi Apple Pay ile de yapabileceksiniz.

maps-transit

Gazetelik Uygulaması Tarih Oluyor

iOS 9 ile Gazetelik uygulaması değişip yerini News’e bırakıyor. News uygulamasında dergileriniz yanında haber kaynaklarına da ekleyip takip edebileceksiniz. Artık 3.parti uygulamalara News sayesinde gerek kalmayacak.

news-curated-selection

QuickType Özelliği iPad’e Geliyor

QuickType özelliği ile kopyala, kes, yapıştır ve fotoğraf ekle gibi tüm metin ve dosya araçları klavyeye ekleniyor.

keyboard-improvements

Bölünmüş Ekran Desteği

Sonunda diyebileceğimiz bir özellik iOS 9 ile iPad cihazlara geliyor. iPad’de tek ekran üzerinde iki farklı uygulamayı açabileceksiniz. Yıllardır beklenen bu özellik iPad Air, Air 2, iPad mini 2 ve iPad mini 3’e geliyor.

slide-over

iPhone’a Güç Tasarruf Modu Geldi

Android’de yıllardır olan bu özellik 2015 yılında iOS 9 ile iPhone’a geliyor. Bu özellik ile iPhone’un şarjı minimum seviyede iken 3 saate kadar kullanım ömrü sunacak.

ios-9-battery

Konsol Kalitesinde Oyunlar

iOS 9 ile ayrıca mobil oyun deneyiminde de iyileştirmeler yapılıyor. Metal API’sinin yanında SpriteKit, SceneKit, GameplayKit, Model IO ve ReplayKit özelliği ile mobil oyunlar artık daha gelişmiş grafiklere sahip olacak ve oyunculara yeni özellikler sunacak. Açık kaynaklı Swift 2 ile ayrıca oyunlar artık daha az yer kaplayacak.

cg_0_roucaimcxt

iOS 9 Ne Zaman Gelecek?

iOS 9’un açık betası Temmuz ayında sunulacak. Tam sürümü ise Sonbahar aylarında sunulacak. iOS 9 güncellemesi 1.3 GB boş alan isteyecek.

iOS 9 Hangi Cihazlara Gelecek?

iOS 9; iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPhone 4s (!), iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPod touch 5. nesle gelecek. Evet yanlış okumadınız iOS 9 2011 yılında satışa sunulan iPhone 4s’e de gelecek. Bu haber Android kullanıcılarını kıskandıracaktır.

ios-9-1433789580