Sosyal Medya

Ne? Nasıl yapılır?

iPhone 11’in Pil Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

iPhone 11'in Pil Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Kullanım şekliniz iPhone'un Pil Sağlığını Doğrudan Etkiliyor?

iPhone 11’in Pil Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Apple’ın özellikle pil ile ilgili olarak bir dizi geliştirme yaptığını biliyoruz. Ancak özellikle iPhone 11’de bu durumun daha iyi olacağını düşünen iPhone kullanıcılarına biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Bunlardan birisi de ben olabilirim. Zira özellikle sık sık şarj cihazına takmayı iPhone 6’dan alışkanlık haline getirmiş benim gibilerin arada sırada “Pil Sağlığına” göz atmalarında fayda var… Zira Pilinizin kullanım ömrünü ciddi zarar vermiş olabilirsiniz.

Örneğin;

Eşim ve benim kullandığım aynı dönemde aldığım iPhone 11’lerin Pil sağlıklarında ciddi farklar var. Muhtemelen ben daha dikkatsiz veya fazla kullanmış olabilirim. Zira benim iPhone 11’in pil sağlığı Yüzde 93 iken eşimin hala Yüzde 98 ve aradan bir yıl gibi bir süre aşağı yukarı geçmiş durumda…

Bu durumda varılabilecek ilk sonuç kesinlikle kullanım şeklimizin Pil Ömrünü Doğrudan Etkilediği…

Pilin belirli bir şarj edilme döngüsü var ve sık sık şarj edenlerin bu tam şarj döngüsünden yediğini bilmek gerekiyor. Bu nedenle şarjınız tam bitmeden cihazınızı şarja her taktığınızda muhtemelen bu ömürden tüketiyoruz.

Paylaşılan bilgilere göre ise her tam şarj sonrası pil ömrü sıfırlanır ve pil kullanım ömründen eksilme olur. Ortalama bir iPhone pilinin şarj döngüsü 400’dür.

iPhone’u günlük olarak şarj edenlerin bir yılın ardından pilin ömründen önemli bir eksilme yaşaması muhtemel. Ortalama 700 tam şarj’dan sonra pil ömründe ciddi bir azalma gözlemleniyor. Buradan yola çıkarsak sık sık şarj etmek kesinlikle Pil Sağlığını etkiliyor…

Yapılması gereken ve tavsiye edilen en önemli şey, bir tam şarj sonrası iPhone’un gücünü daha efektif kullanabilecek adımlara dikkat etmek.

Peki Pil Sağlığı yüzde 75 – Yüzde 80’lere geldiğinde cihazın çalışmasında ciddi bir fark olacak mı? çalışma şekli itibariyle performans olarak Apple’ın iPhone 6’larda yaptığı gibi yeniden gizliden gizliye bir cihaz yavaşlatmaya gideceğini sanmıyorum. Ancak ben özellikle iPhone bataryalarında ilk 12 ay iyi performansın, 12-18 ay arası ise giderek düşen performansların gözlemlendiğini biliyorum. Özellikle 18 Aydan sonra yüzde 25- yüzde 40 arasında şarj gösterirken iPhone’larda kendi kendine kapanma sorunları olacak mı onu gözlemlemek gerekecek.

Eski iPhone 6’da bunu yaşamıştım… Umarım iPhone 11 için bu geçerli olmaz..

iPhone 11'in Pil Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

iPhone 11’in Pil Sağlığını Korumak için Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bunun için tavsiye edilenler aşağıda, bu konuda benzer şekilde yazılmış bir çok yazı var…Bu maddeler önemli ve 1 Tam Şarjlar elde edilen enerjiyi en iyi şekilde değerlendirmek için bunlara önem vermemiz gerek…

1. Otomatik parlaklığı açın

iPhone’larda ışık sensörü bulunmaktadır. Etraftaki ışığa göre ekran parlaklığınızı otomatik olarak ayarlar. Bataryanızın ömrünü uzatacak bu özellik, ayrıca ekranı daha rahat ve gözünüzü yormadan görmenizi sağlayacak
iPhone Otomatik Parlaklık nasıl açılır: Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık > Otomatik Parlaklık Açık

2. Ekran parlaklığını düşürün

Bu ayar sayesinde ekran parlaklığınızı otomatik olarak düşürebilirsiniz. Parlaklık seviyesi ne kadar düşük olursa, şarjınızın ömrünü o kadar uzatır. Ekran parlaklığınızı mümkün olduğunca düşük tutun.
iPhone ekran parlaklığı nasıl düşürülür: Ayarlar > Duvar Kağıtları ve Parlaklık

3. Hareketli Duvar Kağıtlarını Kullanmayın!

iO7’den sonra görmeye alıştığımız bu özellik – hareket eden duvar kağıtları. Duvar kağıdı sabit duruyor ama telefonunuzu aşağı yukarı oynattığınızda, sanki arada katman varmış gibi hareket etmeye başlar. Görsel olarak iyi bir özellik ama şarj sürenizi oldukça kısaltır.

iPhone’larda hareketi kapatmak için: Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt

4. Dinamik duvar kağıtlarını kullanmayın

Benzer şekilde iOS 7 ile gelen bir diğer görsel özellik ise dinamik duvar kağıtları. Yine dinamik duvar kağıtları da görsel bir şölen sunmalarının yanında, şarjınızı çok hızlı yer. Dinamik duvar kağıtları kapatılabilir bir özellik olmadığı için yapmanız gereken, Duvar kağıtları ve Parlaklık ayarlarından sabit bir duvar kağıdı seçmek.

5. Bluetooth’u kapatın

Bluetoothla kablosuz kulaklık gibi cihazlara bağlanabilir veya başka iPhone kullanıcılarıyla veri transferi yapabilirsiniz. Ama kablosuz veri transferi şarj ömrünüzü kısaltır. Kullanmadığınız zamanlarda mutlaka kapalı tutun.

iPhone’da bluetooth kapatmak için: Ayarlar > Bluetooth

6. 3G / 4G’yi kapatın

3G ve 4G LTE hızlı bağlantılarının kullanmayın demek biraz garip kaçsa da özellikle Hücresel veriyi kapatmanızın da teorik olarak şarjınıza olumlu katkısı olur. Hızın önemli olmadığı yerlerde, bu özelliği kapatarak, telefonunuzu daha uzun süre kullanabilirsin.

iPhone’larda 3G / 4G’yi kapatmak için: Ayarlar > Genel > Hücresel > 3G / 4G Kapat

7. Wi-Fi kapatın

4G’den daha hızlı olup sadece belirli yerlerde, kablosuz ağa bağlanabilmektesiniz. İnternetle işiniz olmadığı zamanlarda, wi-fi’yı kapalı tutarak, telefonunuzun sürekli olarak, kablosuz ağ aramasını engelleyebilirsiniz.

iPhone Wi-Fi kapatmak için: Ayarlar > WiFi

8. Konum servislerini kapatın (En çokta Bu Önemli)

iPhone’nun en iyi ve en çok şarj yiyen özelliklerinden bir diğeri de dahili GPS. Nerede olduğunuzu gösterir, gitmek istediğiniz yere yol tarifi veriri. Ama bütün bunları yaparken, şarjınızı oldukça hızlı yer. Konum servislerini kullanmıyorsanız, hemen kapatmanızda yarar var.

iPhone konum servislerini kapatmak için: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri

9. Arkaplanda uygulama yenile özelliğini kapatın

Arka plandaki uygulamaları yenileme özelliği dikkat edilecek bir diğer özellik. Peki, ne yapar bu özellik? En sık kullandığınız uygulamaların saatlerini kayıt eder ve bir daha kullanmak istediğiniz karşınıza en güncel şekliyle gelir.
iPhone arkaplanda uygulama yenile özelliğini kapatmak için:

Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile > Hepsini veya tek tek kapatın

10. Uygulamaları otomatik güncellemeyi iptal edin

Yeni bir güncelleme çıktığında, telefonunuz otomatik olarak güncelliyor. Çok kullanışlı ama bir o kadar da şarj düşmanı bir özellik. iPhone otomatik güncelle özelliğini kapatmak için;

Ayarlar > iTunes & App Store > Güncellemeler

11. Yeni verileri al özelliğini kapatın

Kayıtlı tüm e-mail adreslerinizden hızlıca veri çekebilir iPhone. Ama yukarıdaki maddelerden de anlayacağınız gibi, kablosuz veri aktarımı bu özellikte de olduğu gibi, batarya ömrünü azaltıyor. Bu özelliği kapatarak, telefonunuzun ağa bağlanma sayısını azaltabilir, pil ömrünü uzatabilirsiniz. Bu özelliği kapattıktan sonra bir sonraki maddede anlatacağımız ayarı yapmanız gerekir. iPhone yeni verileri al özelliğini kapatmak için;

Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al

12. Email’leri daha az sıklıkla alın

Bir çoğumuzun bu ayarı bilmediğimize eminim. Telefonunuz internete ne kadar az bağlanırsa, şarjınız o kadar uzun süre dayanır. E-maillerinizi her saatte bir ya da elle kontrol etme seçeneklerini işaretleyin. e-mail alma sıklığını ayarlamak için:

Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al > Süreyi seçin

13. Otomatik kilit süresini en aza indirin

iPhone’u uyku moduna otomatik kilit özelliğiyle gönderebilirsiniz. Otomatik kilit süresi ise maksimum 5 dakikaya kadar çıkabilir. Telefonunuz ne kadar erken uyku moduna geçerse şarj için o kadar iyi. Bu yüzden otomatik kilit süresini 1-2 dakikada tutmakta yarar var. Otomatik kilit süresini ayarlamak için;

Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit > Seçeneğinizi belirleyin

14. Ekolayzırı kapatın

iPhone’da müzik dinlerken bass ve tiz ayarları yapmanızı sağlayan ekolayzır ayarları mevcut. Yine bu ayarlar da ekstra güç gerektireceği için, şarjınızın çok hızlı bitmesine neden olur. Zaten ekolayzır olmadan da çok iyi bir ses deneyimi sunmakta iPhone’lar. iPhone’da ekolayzırı kapatmak için;

Ayarlar > Müzik > Ekolayzır

15. Kullandığınız uygulamaları iyi tanıyın

Pil ömrünü uzatma taktikleri ayarlarla sınırlı değil. Kullandığınız uygulamaların ne kadar şarj yediğini de bilmeniz gerekiyor. Film, oyun ve internette gezinmek şarjınızın süresini oldukça hızlı düşürecektir. Bu tarz uygulamaları kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Özetle, bu adımlara dikkat ettiğimizde 1 Tam Şarj ile elde ettiğimiz gücü efektif olarak kullanmış oluruz. Elbette cihazı kullanım ömrümüzün bu nedenle uzayacağını da kabul edersek, iPhone 11’i ve benzeri iPhone cihazlarınızın Pil Sağlığı daha yavaş azalacaktır…