Sosyal Medya

iPhone

iPhone 13 Pro ve Pro Max Uyarlanabilir 120 Hz ekranlara sahip!

Beklediğimiz gibi, Apple bugün "California Streaming" etkinliğinde yeni iPhone 13 serisini tanıttı ve bir çift premium Pro amiral gemisini daha duyurmuş oldu. Tim Cook, seriyi "şimdiye kadarki en Pro iPhone" olarak nitelendirdi ve iPhone 13 Pro ve Pro Max daha büyük, daha hızlı ekranlara, daha küçük çentiklere ve yeni tasarımlara sahip... İşte detaylar...

iPhone 13 Pro ve Pro Max, uyarlanabilir 120 Hz ekranlara sahip

Tim Cook’a göre bu, “şimdiye kadarki en Pro iPhone”… Peki size göre…

Beklediğimiz gibi, Apple bugün “California Streaming” etkinliğinde yeni iPhone 13 serisini tanıttı ve bir çift premium Pro amiral gemisini daha duyurmuş oldu. Tim Cook, seriyi “şimdiye kadarki en Pro iPhone” olarak nitelendirdi ve iPhone 13 Pro ve Pro Max daha büyük, daha hızlı ekranlara, daha küçük çentiklere ve yeni tasarımlara sahip… İşte detaylar…

Güzel haber mi diyelim yoksa en önemlisi mi tam olarak bilemedim. Ancak Apple, daha iyi dış mekan okuması için 1000 nit parlaklığa sahip yeni bir Super Retina XDR ekran sunuyor. Şirket, bunun iPhone’daki en parlak ekran olduğunu ve bir önceki iPhone’a göre yüzde 25 daha yüksek olduğunu söyledi.

Aynı zamanda şirketin ProMotion özelliği iPhone’da ilk kez sunuluyor ve Pro serisine 120 Hz’ye kadar uyarlanabilir yenileme hızları getiriyor. Piyasadaki benzer yenileme hızlarına sahip telefonların çoğu, kaydırma veya oyun oynama gibi bundan daha fazla yararlanan şeyler yaparken daha yumuşak kaydırma için hızları artırmak üzere uyarlanabilir ekranları da kullanıyor. Yalnızca statik görüntülere baktığınızda ise yenileme hızları 10 Hz’ye kadar düşüyor… Uyarlanabilir tarafı da bu zaten ve bu doğruda bataryanın kullanım süresini de etkiliyor.

Normal ve mini iPhone 13’ler gibi, Pro serisi de şirketin yeni video kodlayıcı ve kod çözücülerin yanı sıra gelişmiş grafikler ve sinirsel işleme getiren yeni A15 Bionic yonga setini kullanıyor. Güncellenen CPU ile Apple, anında akıllı odaklanma için makine öğrenimi tarafından desteklenen, video çekimi için Sinematik Mod gibi kamera özellikleri de eklemiş oldu.

Şirket ayrıca Pro’nun kamera sistemini yükselterek, 3x optik yakınlaştırmalı yeni 77 mm telefoto kamera gibi daha iyi donanımın yanı sıra otomatik odaklamalı ve daha büyük f/1.8 diyafram açıklığına sahip yeni bir ultra geniş kurulum getirdi. Apple, bunun düşük ışıkta yüzde 92’lik bir iyileşme sağlayacağını söyledi.

Birincil “geniş” kameraya bakarsak, şimdi şirketin en büyük sensörü olduğunu söylediği için f/1.5 diyafram açıklığına ve 1.9 mikron piksele sahip.

Makro Fotoğrafçılık Özellikleri

A15 Bionic yonga seti aracılığıyla geliştirilmiş görüntü sinyali işleme özelliğiyle bir araya gelen iPhone 13 Pro kameralar, makro fotoğrafçılık desteğiyle de 6x’e kadar optik yakınlaştırmada çekim yapabiliyor. Apple’ın tam çözünürlüklü düzenlemeye yönelik ProRes özelliği de ilk kez bu yılki Pro modellerinde desteklenecek.

Şirkete göre iPhone 13 Pro serisi aynı zamanda “en profesyonel tasarıma” sahip ve yeni bir Sierra Blue tonu da dahil olmak üzere dört renkte geliyor. Ön yüzünde yüzde 20 daha küçük bir kamera sistemi ve arka üçlü sensörlerdeki safir kristal lensleri çevreleyen paslanmaz çelik kaplama bulunuyor. Aynı zamanda, suya dayanıklılık için IP68 olarak derecelendirilirken, iç kısımlar normal iPhone’lar gibi yeniden tasarlandı.

A15 Bionic çipin ayrıca daha iyi pil performansı getirmesi bekleniyor ve  iPhone 13 Pro Max’in geçen yılki modelden 2,5 saat daha uzun süre dayanacağına dair Apple söz verdi. Bu da onu şimdiye kadarki en uzun ömürlü iPhone haline getiriyor.

Spesifikasyonlara gelince: iPhone 13 Pro 6.1 inç ekrana sahipken Pro Max 6.7 inç ekrana sahip ve 999 dolardan başlıyor.

Yeni telefonlar, 17 Eylül Cuma gününden itibaren ön siparişlerle 24 Eylül’de satışa sunulacak.