Sosyal Medya

iPhone

iPhone 6s’in Kamerası Sıralamada Kaçıncı Oldu?

Yapılan araştırmalara göre iPhone 6s kamera olarak rakiplerinin oldukça gerisinde.

Yapılan araştırmalara göre iPhone 6s kamera olarak rakiplerinin oldukça gerisinde.

Her yeni iPhone modeli çıktığında gözle görülür bir değişiklik yapmamakla suçlanan Apple, yeni nesil telefonlarında en azından kamera anlamında birtakım “radikal” değişikliklere gitmişti. iPhone’lar için performans anlamında bir ölçüt olmasa da megapiksel sayısını 8’den 12’ye çıkarmış, aynı zamanda kameraya 4K video kayıt yeteneği kazandırmıştı. Ancak hiçbiri iPhone 6s’in diğerlerini, hatta iPhone 6’yı bile geride bırakmasına yetmemiş görünüyor.

Yeni akıllı telefon kamera performans sıralamasını yayınlayan ünlü kamera inceleme ve değerlendirme sitesi DxOMark, iPhone 6s’e listede ancak onuncu sırada yer verdi. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile aynı puanı (82) alan yeni nesil iPhone, birçok Android telefonun gerisinde kaldı. Listenin birinci sırasında 87 puanla yine Sony Xperia Z5 yer alırken, Samsung Galaxy S6 edge 86 paun elde ederek ikinci sıraya yerleşti.

iphone-6s-dxo

DxOMark’ın detaylı inceleme raporunda öne çıkan detaylara bakarsak, iPhone 6s hızlı oto fokus, pozlama, beyaz dengesi, renk doğruluğu ve düşük ışık koşullarında detay gösterme konularında öne çıkıyor. Bazı düşük ışık koşullarında grenli sonuç verme, iç mekanda gölgelenme, dış mekanda sarı tonlarının ağır basması ise iPhone 6s’in dezavantajları arasında yer alıyor. DxOMark, iPhone 6s’in 4K video kayıt yeteneğine ise geçer not verdi.