Sosyal Medya

Ne? Nasıl yapılır?

İTP Nedir? Pandemi İzolasyon Takip Projesi

İTP Nedir? Pandemi İzolasyon Takip Projesi. İzolasyon'a uymayanlar önce uyarılacak? Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile neler yapılacak?

İTP Nedir? Pandemi İzolasyon Takip Projesi

Sağlık Bakanlığının Koronavirüs ile mücadele etmek için başlattığı yeni proje. Kovid-19 salgınının azaltılması ve hastaların sıkı takibi için Pandemi İzolasyon Takip Projesi “İTP” hayata geçiriliyor. İzolasyon kurallarına uymayanlar için cezalar da olacak.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pandemi İzolasyon Takip Projesi (İTP) için;

“İzolasyon, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol altına alabilmek için en önemli tedbirdir. Özellikle Kovid-19 testi pozitif olanların ve tanı konulanlarla teması olanların izolasyonu bu dönemde hayati önem taşıyor” denildi.

Proje, kanuni yetki çerçevesinde gerekli izinler alınarak Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve tüm GSM operatörlerinin iş birliğiyle uygulamaya alındı. Proje kapsamında pozitif vakaların hem kendilerinin hem yakınlarının hem de bütün bir toplumun sağlığı için gerekli olan izolasyon kuralına uyup uymadıklarının takip edilmesi planlanıyor.

İTP Nedir? Pandemi İzolasyon Takip Projesi

İzolasyon’a uymayanlar önce uyarılacak

İTP yani Pandemi İzolasyon Takip Projesi ile neler yapılacak? Takip Edilecek?

  • Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler evlerini terk ederse, telefonlarına uyarı mesajı gelecek.
  • Ayrıca otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilecek ve kendilerinden izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.
  • Uyarıya riayet etmeyen ve ihlale devam edenlerin durumu ilgili emniyet birimleriyle paylaşılacak, gerekli idari önlem ve yaptırım uygulanması sağlanacak.
  • Yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.