Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Japonya 2025 yılına kadar uzaydan güneş enerjisi elde etmeye çalışıyor

Japonya, 2015 yılında uzaya dayalı güneş enerjisinde büyük bir atılım yapmıştı. Japonya'nın uzay idaresi JAXA, güneş enerjisini uzaydan dünyaya aktarmayı mümkün kılmanın bir yolunu bulmak için neredeyse onlarca yılını harcadı.

Japonya 2025 yılına kadar uzaydan güneş enerjisi elde etmeye çalışıyor

Japonya, 2015 yılında uzaya dayalı güneş enerjisinde büyük bir atılım yapmıştı. Japonya’nın uzay idaresi JAXA, güneş enerjisini uzaydan dünyaya aktarmayı mümkün kılmanın bir yolunu bulmak için neredeyse onlarca yılını harcadı.

2015 yılında, JAXA bilim adamları bir elektrikli su ısıtıcısına güç vermeye yetecek kadar enerji olan 1,8 kilovat gücü, kablosuz bir alıcıya 50 metreden uzaktan başarıyla aktardığında – ışınladığında, ülkede aslında bir çığır açıldı. Şimdi Japonya bir anlamda bu teknolojiyi gerçeğe bir adım daha yaklaştırmaya hazırlanıyor.

Nikkei, bir Japon kamu-özel ortaklığının 2025 gibi görece erken bir tarihte uzaydan güneş enerjisi ışınlamaya – aktarmaya çalışacağını bildirdi. 2009’dan beri uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan Kyoto Üniversitesi profesörü Naoki Shinohara liderliğindeki proje, yörüngeye bir dizi küçük uydu yerleştirmeyi deneyecek. Bunlar daha sonra dizilerin topladığı güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlamaya çalışacak.

Aslında, Dünya’ya enerji göndermek için yörünge güneş panelleri yerleştirilmesi ve mikrodalgaların kullanılması ilk olarak 1968’de önerildi. O zamandan beri Çin ve ABD de dahil olmak üzere birkaç ülke bu fikri gerçekleştirmek için hem zaman ve hemde para harcadı.

Teknoloji oldukça çekici ve cazip zira yörüngeye yerleştirilen güneş panelleri potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir enerji kaynağını temsil ediyor. Uzayda, güneş panelleri günün hangi saati olursa olsun enerji toplayabilir ve ürettikleri gücü ışınlamak için mikrodalgaları kullandıklarından bulutlar da sorun olmaktan çıkıyor. Yine de buna sahip olmak oldukça maliyetli. Öyle ki, 1 gigawatt’lık (veya yaklaşık bir nükleer reaktörün çıktısı kadar) güç üretebilen bir dizi panel üretmenin, şu anda mevcut teknolojilerle yaklaşık 7 milyar dolara mal olması bekleniyor.