Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

Kiralarsin.com’dan karbon nötr teslimat uygulaması

Kurum içi girişimcilik projesi olarak hayata geçen ve QNB Finansbank'tan bütçe desteği alan Kiralarsin.com, sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yürüten Semtrio Sürdürülebilirlik ile iş birliği yaparak çevreci kargolama dönüşümünü destekliyor.

Türkiye’nin karbon nötr teslimat yapan ilk e-ticaret şirketi Kiralarsin.com oldu

Kiralarsin.com’dan karbon nötr teslimat uygulaması

Kurum içi girişimcilik projesi olarak hayata geçen ve QNB Finansbank’tan bütçe desteği alan Kiralarsin.com, sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yürüten Semtrio Sürdürülebilirlik ile iş birliği yaparak çevreci kargolama dönüşümünü destekliyor. Kiralarsın.com, ilk alınan siparişten itibaren teslimatta ortaya çıkan karbonu nötrleyerek sürdürülebilir bir teslimat sürecini kullanıcılarına sunuyor. 

Elektronik cihazları satın almaya alternatif bir yöntem olan www.kiralarsin.com, kullanıcılarının ihtiyaçları olan elektronik cihazları, kendileri belirledikleri sürelerle istedikleri gibi kiralayabilmesine ve böylelikle elektronik atıkların azaltılmasına yönelik bir çözüm sunuyor. Yeni bir girişim olarak hayata geçen Kiralarsın.com, e-ticaret sektöründe dünyadaki kaynakların verimli kullanımı sağlayan ve çevre kirliliğini önleyici teslimat çalışmaları uygulayan Türkiye’deki ilk e-ticaret şirket oldu.

İlk siparişten teslimat süreçlerinin tümünde ortaya çıkabilecek karbon emisyonunu nötrlemek adına çalışmalar yürüten Kiralarsın.com, Semtrio iş birliği ile ürün taşıması sırasında salınan karbonu hesaplıyor ve veriler doğrultusunda ortaya çıkan miktar kadar karbon emisyonunu sürdürülebilir proje destekleri ile nötrlüyor.

Kiralarsın’dan kiralanan her ürünün kullanıcıya teslim edilmesi ve teslim alınması sırasındaki lojistik faaliyetlere bağlı olarak salınan karbon emisyonu, mesafe, ürün ağırlığı ve araç bilgilerine göre hesaplanıyor. Atmosfere salınan bu karbonu “Gold Standard” gibi küresel geçerliliği olan sertifika programlarından projelere verilen desteklerle nötrleniyor.

Kiralarsın.com’un kullanıcıları, cihazları satın almak yerine kiralayarak hem tasarruf edebiliyor hem de yeni ürünlerin üretiminde kullanılacak işlenmemiş kaynakların korunmasına yardımcı olarak daha az elektronik atık üreterek büyük boyutlara ulaşan çevresel kirliliği önleyebiliyor. QNB Finansbank’tan da bütçe desteği alarak pilot bölge olan İstanbul’da faaliyete başlayan Kiralarsin.com, yıl içinde en fazla birkaç kez ihtiyaç duyulan; drone, su altı kamerası ya da PlayStation, temizlik robotu, akıllı saat gibi cihazları ise satın almadan önce bir süre kiralayarak deneme imkânı sunuyor.

Kiralarsın hakkında daha fazla bilgi almak için www.kiralarsin.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.