Sosyal Medya

Otomobil

Kış Lastiğinin Yanaklarında “KAR TANESİ” İşareti Olmalı? Yoksa 625TL CEZA!

Kış Lastiğinin Yanaklarında KAR Tanesi İşareti Olmalı DİKKAT. Araç Sahipleri Kış Lastiği Alırken Buna Dikkat Edin, Kar Tanesi İşareti Olmayan

Zorunlu kış lastiği takmayanlara 625 lira ceza

1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında uygulamaya konulan zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayanlar araç sahiplerine kötü haber.Zorunlu kış lastiği takmayan araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını dile getirildi.

Kış lastiğinin yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda zorunlu olduğu hatırlatmak isteriz.

Ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer. Römork lastiklerinde ise zorunlu değil.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın’ın konu hakkında açıklamaları şöyle;

“KIŞ LASTİKLERİNİN YANAKLARINDA KAR TANESİ İŞARETİ OLMALI

Araçlarda patinaj zinciri bulunması veya kullanılmasının kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmayacağına dikkat çeken Apaydın, kış lastiği derinlikleri hakkında da bilgi verdi. Apaydın, “Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur” diye konuştu.

“UYGULAMAYA UYMAYANLARA PARA CEZASI”

Kış lastiği uygulamasının zorunluğu olduğunun altını çizen Apaydın, “Uygulamaya uymayan aracın işletenine 625 lira idari para cezası verilir ve lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilir” şeklinde konuştu.