Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Lenovo, güçlü stratejisi ve inovasyon yatırımları ile 2022 yılına rekor kırarak girdi

Teknolojinin öncüsü Lenovo, 2021 yılının son çeyrek sonuçlarıyla ciroda ilk kez bir çeyreği 20 milyar dolar ile kapatarak tarihi bir rekora imza attı.

Lenovo, güçlü stratejisi ve inovasyon yatırımları ile 2022 yılına rekor kırarak girdi

Teknolojinin öncüsü Lenovo, 2021 yılının son çeyrek sonuçlarıyla ciroda ilk kez bir çeyreği 20 milyar dolar ile kapatarak tarihi bir rekora imza attı. Lenovo, strateji ve inovasyon yatırımları doğrultusunda sürdürülebilir kârlılık artışı sağlamaya devam ederken, net gelirini önceki yıla kıyasla %62 artırarak, 640 milyon dolara ulaştı. LenovoTürkiye de globaldeki güçlü performansını sürdürerek, 2021 yılını da geçen sene olduğu gibi Türkiye PC pazarının lideri olarak tamamladı.

Lenovo Türkiye PC pazarının lideri

Lenovo, 2021 yılında, toplam bilgisayar pazarında % %26.7, toplam kurumsal PC pazarında %40.1 ,  KOBİ PC pazarında %39.5 toplam tüketici PC pazarında % %19.1, toplam dizüstü bilgisayar pazarında %28.7 ve toplam masaüstü bilgisayar pazarında %21.7 pay ile birinci sırada,  Türkiye PC pazarının lideri olarak tamamladı. 2021 yılında TR PC pazarı %6 büyürken, Lenovo Türkiye, %11.2 büyüdü.

20 milyar dolarlık tarihi rekor

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo, rekor düzeyde kârlılık ve ciro rakamlarına ulaşarak ilk kez bir çeyreği 20 milyar dolar ciro ile kapattı. Net gelir üst üste 6. çeyrekte %50’nin üstünde artış gösterirken, 2021 yılının son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %62’lik bir büyümeyle 640 milyon dolarlık rekor bir net gelir sağlandı. Net gelir marjında elde edilen 1 puanlık artış ise, grubun net gelir marjını önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarma hedefini korumasını sağladı. Vergi öncesi gelir önceki yıla göre %45 artışla 855 milyon dolar ile rekor kırarken, grup cirosu güçlü büyüme trendini sürdürerek bir önceki yıla kıyasla %17 artış kaydederek 20,1 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı.

İnovasyona güçlü yatırım

Lenovo inovasyona önemli ölçüde yatırım yaparken, şirketin Ar-Ge yatırımlarını önümüzdeki üç yılda iki katına çıkarma planının bir parçası olarak, 2021 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilen Ar-Ge giderleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %38 artış gösterdi. “. İleriye dönük olarak, şirket 3A stratejisine (Akıllı cihazlar/IoT, Akıllı Altyapı, Akıllı Dikey Çözümler) yoğunlaşmaya devam ederken, tüm iş alanlarından sürdürülebilir büyüme ve kârlılık gelişimi fırsatlarının devam etmesiyle şirket, 2023/2024 mali yılının sonuna kadar net marjını iki katına çıkarma hedefine doğru ilerliyor.

Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, tarihi rekor getiren sonuçlar hakkında şöyle konuştu:

“Lenovo, dijital ve akıllı dönüşüme hız vererek fırsatları değerlendirmeye devam ederken,. Bir çeyrekte daha rekor değerler elde ederek, net gelirin önceki yılın aynı dönemine göre %50’den fazla artış gösterdiği 6. çeyreği ve şirketin geçmişinde 20 milyar dolar ciro elde ettiğimiz ilk çeyreği geride bıraktık. Önümüzdeki üç yıl içinde net marjımızı ve Ar-Ge yatırımlarımızı 20/21 mali yılı seviyelerinin iki katına çıkarma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Böylece, Lenovo’nun inovasyonlarının, dönüşüm stratejisinin ve güçlü faaliyetlerinin geleceğe yönelik olarak istikrarlı bir biçimde sürdürülebilir kârlılık sağlayabileceğini bir kez daha gösterdik.”

  21/22 Ç3

(milyon dolar)

20/21 3.Ç3

(milyon dolar)

Değişim

 

 
Grup Cirosu 20.127 17.245 %17  
Vergi öncesi gelir 855 591 %45  
Net Gelir (özsermaye hissedarlarına ödenecek kâr) 640 395 %62  
 
Asgari hisse başına kâr (USD cent) 5,50 3,31 2,19  

 

Çözümler ve Hizmetler Grubu (SSG)

Çözümler ve Hizmetler Grubu, güçlü büyüme ve yüksek kâr marjları sağlayarak grubun genel kârlılığını artırıyor. Grup, hızla büyüyen bir pazarda yüksek kârlılığını ve büyümesini sürdürüyor. Teknoloji altyapısı daha karmaşık bir hale gelirken, müşteriler daha gelişmiş BT hizmetleri talep ediyor ve 2025 yılına kadar pazar büyüklüğünün bir trilyon doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

2021 yılı son çeyrek performansı:

 • %7,1 toplam grup cirosu ve önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 3 puanlık bir artış gösteren %22’den fazla faaliyet kârıyla önemli ölçüde üçüncü çeyrek ciro artışı (önceki yıla göre %25 artışla 1,5 milyar dolar) kaydedildi.
 • Destek hizmetleri, önceki yıla göre %21 ciro artışı gerçekleştirdi.
 • Yönetilen Hizmetler cirosunda ise Lenovo TruScale hizmet olarak sunulan çözümlerinin desteğiyle önceki yılın aynı dönemine göre %50 artış görüldü. Diğer taraftan, “Akıllı Perakende” atılımlarının desteğiyle, “Proje Hizmetleri ve Çözümleri” önceki yıla göre %23 ciro artışı elde etti.

Geleceğe bakış:

 • Lenovo, hem ciro, hem de kârlılık artışı için büyüyen pazar fırsatını değerlendirmeyi sürdürüyor. Bunu sağlayan temel etkenlerin başında ise uzaktan çalışan sayısındaki artış ve Lenovo’nun üst düzey destek, hizmet olarak sunulan çözümler ve dijital iş yeri çözümleriyle küresel hizmet kapsamından faydalanması geliyor.
 • Yönetilen hizmetlerde ise Lenovo, TruScale ürün ve hizmetlerine, hibrit bulut çözümlerine ve şirketin kendi ürünleri üzerine kurulu diğer yazılım ve hizmetlere yatırım yapmaya devam edecek.
 • Şirket ayrıca, yakın zamanda kapsamı genişletilen karbon dengeleme hizmeti gibi, müşterilere yönelik sürdürülebilirlik çözümlerini daha da büyütecek.

Altyapı Çözümleri Grubu (ISG)

ISG, kâra geçmeye yaklaşırken, piyasa ortalamasının üzerinde güçlü bir büyüme gösteriyor. Dünya genelinde “Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT)” altyapı modernizasyonu genişlerken, ISG için büyüme fırsatları devam ediyor. 2025 yılına kadar ICT altyapı pazarı hacminin 250 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

2021 yılı son çeyrek performansı:

 • ISG, rekor bir performansla, 2014 yılında IBM x86’nın satın alınmasından bu yana ilk kez kâra geçmeye yaklaşıyor. Grubun cirosu, önceki yılın aynı dönemine göre %19 artarak 1,9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu performans, üst üste dördüncü çeyrekte de grup cirosunun piyasa ortalamasının çift haneli yüzdelerle üstünde büyümesi anlamına geliyor.
 • ISG, neredeyse tüm segmentlerde piyasa ortalamasının üstünde bir büyüme göstererek çeyreği kapatıyor. Bulut Hizmet Sağlayıcı cirosu önceki yıla göre %38 artarken, İşletme/KOBİ cirosu bir önceki yıla göre %7 artışla karşımıza çıkıyor.

Geleceğe bakış:

 • Lenovo, tüm müşteri segmentlerinde (farklı ölçeklerde CSP, İşletme ve KOBİ) faaliyet göstermesinden, ölçek ve kârlılık ile müşterilerin güvenlik/güvenilirlik ve çeviklik/esneklik talebi arasında denge kurmak için eşsiz bir avantaj olarak faydalanacak.

Akıllı Cihazlar Grubu (IDG)

IDG, güçlü ciro artışı ve daha yüksek kârlılık, bilgisayar dışı iş gruplarının katkısını artırıyor.Akıllı cihazlar pazarı, hibrit çalışmanın yeni normalinden faydalanmaya devam ederken, bilgisayar pazarının güçlü ve istikrarlı kalarak ticari ve üst kalite segmentlere kayacağı tahmin ediliyor. Akıllı telefon pazarındaki değişim, Lenovo için daha fazla büyüme fırsatı doğururken, 5G pazarına giriş, /IoT, metaverse destekli AR/VR ile akıllı ev ve akıllı işbirliği çözümleri gibi yeni çıkan akıllı cihazlar için daha fazla büyüme potansiyeli sunacak.

2021 yılı son çeyrek performansı:

 • Önceki yıla göre %16 ciro artışıyla 17,6 milyar dolara ulaşılması ve halihazırda yüksek olan baz değer üzerine önceki yıla göre %21 artış ile 1,4 milyar dolar olmak üzere daha da güçlü kârlılık artışıyla mükemmel sonuçlar elde edildi.
 • İş istasyonu ve oyun segmentlerinin her birinin cirosunun önceki yıla göre %40 ile %27 arası büyümesiyle, üst sınıf bilgisayar segmentleri yüksek bir büyüme ortaya koydu.
 • Akıllı telefonlar üst üste yedinci çeyrekte sağlıklı bir kârlılık getirirken, bu segmentin cirosu geçtiğimiz yıla göre %46 gibi güçlü bir büyümeyle dünyanın önde gelen sağlayıcıları arasında en hızlı büyüme performansını sergiledi. Böylece, son çeyrek elde edilen 89 milyon dolarlık kârlılık rekoru yinelendi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre Latin Amerika’da %25, Kuzey Amerika’da ise iki kattan fazla (%133) ciro artışıyla önemli pazarlarda geçen yıla göre hızlı bir artış gözlemlendi.
 • Gelişmekte olan akıllı cihaz kategorilerinde akıllı işbirliği çözümleri cirosu ise bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat oranında arttı.

Geleceğe bakış

Lenovo, kârlılığı ve ortalama satış fiyatını artırmak için inovasyon, üst sınıf segmentler ve temel bileşenlere yatırım yapmaya devam edecek. Mobil cihazlarda portföyümüzü daha da güçlendirerek Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinde yeni pazarlara açılacağız. Bunun yanında, IoT, metaverse, akıllı ev ve akıllı işbirliği çözümlerine yatırım yaparak, yeni fırsatları değerlendirmeye ve bilgisayar dışı ürün karmasını genişletmeye devam edeceğiz.

Sürdürülebilir bir geleceğe yatırım

Lenovo, Ocak 2022’de piyasaya sürülen ThinkPad Z serisinde yenilikçi geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımından, kargo gönderilerinde karbon nötr uçuşların kullanılmasına kadar, tüm operasyonlarında önemli ölçüde Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) hedeflerine yoğunlaşmaya devam ediyor.

Ayrıca yakın zamanda gerçekleştirdiği ESG çalışmaları ve taahhütleriyle öne çıkan Lenovo: