Sosyal Medya

Oyun Dünyası

Microsoft ’un Bu Hamlesi Sony’yi Şaşırttı

E3 2015’te Xbox platformu için geriye uyumluluk özelliğini duyuran Microsoft herkesi şaşırtmıştı. Xbox 360 oyunlarının Xbox One’da da oynanır hale gelmesi kullanıcıları heyecanlandırırken, gözler doğal olarak Sony cephesine çevrildi.

Cevap Sony Worldwide Studios başkanı Shuhei Yoshida’dan geldi: “Bu pek mümkün değil.”

Microsoft’un geriye uyumluluk emülatörüyle ilgili konuşan Yoshida, “Bunun pek mümkün olacağını düşünmezdim, zira bunu gerçekleştirmek için üstün bir mühendislik çabası gerekiyor.” diyerek istemeden de olsa rakibini överken, bir yandan da bunun PS4 için gerçekleşmeyeceğinin sinyallerini vermiş oldu.

Şimdilik 22 oyunu destekleyen Microsoft, 2015 bitmeden bu rakamları yüzlere kadar çıkarmayı planlıyor. Xbox 360 için piyasada binden fazla oyun olduğunu düşünürsek Microsoft tüm oyunlar için aynı işlemi uygulamayacaktır. Nitekim Yoshida’nın da söylediği gibi, bu üstün bir çaba ve elbette zaman gerektiren bir iş. Ancak istediğiniz Xbox 360 oyununun Xbox One’da yer alması için buradan Microsoft’un düzenlediği ankete katılabilirsiniz.

PlayStation cephesine bakarsak, PS3 ve PS4 farklı işlem birimlerine sahip olduğu için bu pek mümkün görünmüyor. “PS3 son derece farklı, kendine has bir mimariye sahip. Hiçbir zaman ‘asla’ demem fakat şimdilik böyle bir planımız yok.” sözleriyle konunun gündemlerinde olmadığını belirtti.