Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Modern Email’in Mücidi Tomlinson 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

Elektronik Postanın mucidi Ray Tomlinson Hayatını kaybetti.

Ray Tomlinson, ABD’nin Masssachusetts eyaletindeki evinde 74 yaşında hayatını kaybetti.

1971 yılında ilk internet platformu sayılan ARPANET’i kuran ve çalıştığı Raytheon şirketinde e-postayı icad eden Tomlinson geliştirdiği program ile iki bilgisayarın birbirleri arasında veri iletmesini sağlıyordu.

iki bilgisayara arasında veri gönderen ve adresler de bugünün dünyada en çok bilinen işareti olarak kabul edilen @ işaretini kullanan Tomlinson internetin gelişimine en büyük katkıyı veren isimlerden biri kabul ediliyor.

Tüm bunlara rahmen mütevazi bir kişiliğe ve hayata sahip olan Tomlinson 1941 New York doğumlu, 1960’larda MIT ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. Daha sonra adı Raytheon olan şirkette çalışmaya başlayan Tomlinson, burada TENEX, ARPANET ve TELNET protokollerini icat etti.

Tomlinson icadını boş zamanlarında geliştirdiğini, şirketin projelerinden biri olmadığını söylemişti. İlk gönderdiği e-postada ne yazdığı sorulduğunda ise, hatırlanmayacak kadar önemsiz bir şeydi demişti.

Tomlinson sayısız ödülün sahibi olmasının yanı sıra, MIT’nin 150 kişilik mucit listesinde de 4. sırada yer alıyor. Dünya çapında e-mail servisini 1,5 milyar insanın kullandığı tahmin ediliyor.