Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Murat Yeşildere: İş dünyasında “sil baştan” dönemi yaşanacak

"Eyvah CEO Doğuruyor" kitabının yazarı Murat Yeşildere, pandemi salgını döneminde başlayan evden çalışma modeli ile kabul edilen ezberlerin değiştiğini, artık salgın öncesi gibi haftada beş gün, 9-6 çalışma rutinine dönebilmek mümkün olamayabileceğini söyledi.

Murat Yeşildere: İş dünyasında “sil baştan” dönemi yaşanacak

 

Üst düzey yönetici araştırma şirketi Egon Zehnder’in kıdemli ortağı, toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu, “Eyvah CEO Doğuruyor” kitabının yazarı Murat Yeşildere, pandemi salgını döneminde başlayan evden çalışma modeli ile kabul edilen ezberlerin değiştiğini, artık salgın öncesi gibi haftada beş gün, 9-6 çalışma rutinine dönebilmek mümkün olamayabileceğini söyledi. Salgın sonrası dönemde, yeni dengenin bulunması sırasında Z-neslinin esnek çalışma merkezli bir modeli güçlü bir şekilde talep edeceğinin belirtti.

 

Microsoft’un yaptığı kapsamlı bir araştırma, salgının tetiklediği esnek çalışmanın (özellikle de şu anki hali ile evden çalışmanın) çalışanların üçte birinden fazlası çocukları ile daha fazla birlikte olma fırsatı sağladığı için talep gördüğünü gösteriyor. Aynı araştırmaya katılanların üçte birine yakını da ev hayvanları ile daha fazla zaman geçirmenin salgının olumlu yan etkisi olarak tanımlamış. Murat Yeşildere, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede:

“Kendi programına göreceli olarak daha fazla hakim olmak, özellikle de büyük şehirlerde, trafik gibi verimsizliklerden kaçınabilmek, çalışanların esnek çalışmanın “tadını almasını” sağladı. Ancak daha da önemlisi, çalışanlar ve kabul etseler de etmeseler de işverenler esnek çalışmanın mümkün olduğunu, etkinlik ve verimlilik sağladığını görmüş, deneyimlemiş oldular. Salgının etkisini yitirmesi, sağlık endişelerinin ortadan kalkması da bu gerçeği değiştirmeyecek. Dolayısıyla, bazı işverenler ne kadar hayal ederse, arzularsa arzulasın, salgın öncesi haftada beş gün, 9-6 çalışma rutinine dönebilmek mümkün olamayacak. Bu bağlamda Z-neslinin bu konuda daha da talepkar olacağının altını çizmemiz lazım. Salgın sonrası dönemde, yeni dengenin bulunması sırasında Z-neslinin esnek çalışma merkezli bir modeli güçlü bir şekilde talep edeceğinin altını çizmemiz lazım” dedi.

MURAT YEŞİLDERE KİMDİR?

Salgın sonrası dünyayı hayal ederken, yorumlamaya çalışırken, pandemi öncesi varsayımlara dayanmak öngörü yapmayı imkansız hale getireceğini vurgulayan Yeşildere:

“Dünyanın köklü bir “sil baştan”a ihtiyacı var. Geleceği yorumlayabilmeyi ancak o zaman daha iyi yapabiliriz. Bu bağlamda ofise dönüş sürecini yorumlarken, herkesin masasının başında, odasında olduğu bir dünyayı hayal etmek, tam anlamıyla “hayalcilik” olacak. Birçok kurum daha şimdiden çalışma alanını yarıya, hatta üçte bire indirecek planları hayata geçirmeye başladı. Dolayısıyla yeni dengenin oluştuğu noktada yönetici çalışan iletişimi, ilişkileri de eskiye nazaran çok farklı şekillenecek. Liderliğini ve aynı zamanda kapsayıcılığını hibrid modelde de gösterebilen yöneticiler fark yaratacak. Geçtiğimiz dönemde, salgın sırasında insiyatif alabilme becerisini güçlendirebilen çalışanlar ise, bağımsızlıklarını ilan ederek değil, bu kapasitelerini ekip için kullanabildiklerinde daha büyük etki yaratacaklar” diye belirtti.

 

MURAT YEŞİLDERE KİMDİR?

Murat Yeşildere Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Manchester UMIST’ten İşletme Ekonomisi dalında yüksek lisans derecesini aldı. Kariyerine Fon Yönetimi ve Hazine sektöründe Philip Morris’te başlayan Yeşildere, GSD Holding ve GSD Yatırım Bankası’nda üst düzey yöneticilik görevleriyle kariyerine devam etti. Yeşildere, Ekim 2000 yılında İstanbul Egon Zehnder Ofisinde Finansal Hizmetler sektöründe Danışman olarak göreve başladı. 2006-2019 yılları arasında Yönetici Ortak olarak Türkiye, CIS ve Kafkasya bölgelerine liderlik eden Yeşildere, halen Kıdemli Ortak olarak Egon Zehnder bünyesinde çalışmaya devam ediyor.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü, 1907 Derneği, PERYÖN üyesi olan Murat Yeşildere, profesyonel kariyerinin yanında Platin ve Milliyet Executive dergilerinde liderlik, ekonomi, finans, insan kaynakları ve yöneti(şi)m konularında yazarlık yapıyor. Murat Yeşildere’nin «Eyvah CEO Doğuruyor» isimli bir kitabı, aynı adla iki yıl önce hayata geçirdiği ve kadın liderleri konuk ettiği bir podcast kanalı var.

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusundaki çabaları kapsamında YKKD (Yönetim Kurulu’nda Kadın Derneği) ve Yanındayız Derneği’nin kurucu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Murat Yeşildere, %30 Kulübü Türkiye İnsiyatifi ve Yanındayız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaya devam ederken, PWN ve Arya Girişim Yatırım Fonu’nun da Danışma Kurulu üyeleri arasında yer alıyor.