Sosyal Medya

Genel

Netflix Sonunda Türkiye’de!

CES 2016’da konuşan Netflix CEO’su Reed Hastings, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 40’a yakın ülkede faaliyete başlayacaklarını açıkladı.

Kısaca  Narcos, House of Cards gibi ülkemiz diziseverlerinin de yakın takip ettiği yapımlara sahip olan Netflix dünya genelinde 70 milyondan fazla evde kullanılıyor. Türkiye yayın pazarını hareketlendirecek konu karşısında reklamverenlerin ve özellikle de televizyon kanallarının nasıl bir tutum takınacağını birlikte göreceğiz.

netflix-turkiye-1452107310

 

Aylık 26,99 TL’den başlayan fiyatlarla hizmet veren Netflix’in Standart Paketi 33,99 TL, Premium Paketi ise 40,99 TL.

Netflix nedir?

Netflix, Kuzey Amerika’nın tamamında, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ülkeleri ve bazı Avrupa ülkelerinde ( Danimarka, İrlanda, Hollanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Fransa, İsviçre, Belçika, Avustralya, Lüksemburg, İngiltere ve Almanya) hizmet veren internet üzerinden çalışan bir medya içerik sağlayıcısıdır aynı zamanda posta ile DVD kiralama hizmeti de vermektedir.

1997 yılında Kaliforniya, ABD’de kurulan şirket 2014 yılında 5,5 milyar dolar ciro ve 400 milyon doların üzerinde faaliyet karına ulaşmıştır. 2015 yılının ilk çeyreği itibariyle 40 farklı ülkede toplam 70 milyondan fazla abonesi bulunmaktadır.

Desteklenen Donanım ve Yazılımlar

Netflix içeriği internet üzerinden birçok farklı cihaz ve yazılım tarafından desteklenmektedir. ( Safari, Firefox, Google Chrome, Internet Explorer internet tarayıcıları, Android işletim sistemine sahip cihazlar, Apple TV, iPad, iPhone, iPod, Blackberry 10 telefonlar, Google Chromecast, Xbox 360, Xbox One, Windows telefonlar, bunlara ek olarak Samsung, LG, Sony, Sharp, Panasonic, Philips televizyonlar, blu-ray oynatıcılar gibi.)

Netflix hakkında bazı gerçekler:

  • Dünya çapında 70 milyon abonesi bulunmaktadır.
  • Her ay toplam 10 milyar saat izlenme süresine sahiptir.
  • ABD’de bulunan hanelerin yüzde 36’sı Netflix abonesidir.
  • Abonelerin yüzde 63’i hizmetten çok memnun olduklarını belirmiştlerdir.
  • Netflix’in her bir sunucusu 100 – 150 terabayt disk alanına gereksinim duyar.
  • Yaklaşık 2,200 kişi çalışmaktadır.
  • Netflix’te bulunan tüm içeriklerin toplam büyüklüğü bir petabayttan (1 milyon gigabayt ) daha fazladır.
  • Dünya’daki tüm internet trafiğinin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturur. ( YouTube yüzde 13,2)