Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

Netflix’e aşı darbesi, ilk çeyrek büyümesi beklentiyi karşılamadı!

Netflix'in 2021 ilk çeyrek rakamları açıklandı. Abone sayısı artmış olsa da, beklentilerin altında kaldı. Şirket bunda aşı gelişmelerinin...

Netflix, aşı gelişmelerinden etkilenmiş görünüyor!

Pandemi döneminde abone sayısını hızla artıran ve 2021 ilk çeyreğinde de 6,29 milyon artması beklenen Netflix’in açıklanan rakamları yatırımcısını üzdü. Hisseler açıklanan yeni abone sayısından sonra yüzde 10 değer kaybetti.. İşte detaylar!

ABD’de hız kazanan aşı çalışmalarından etkilenen Netflix,  2021 ilk çeyreğinde kullanıcı sayısını 3,98 milyon artırdı. Sıkıntı piyasa beklentisinin 6,29 milyon olması…

Bu düşüşün Kovid-19’un etkilerinin görece olarak azalmasından dolayı olduğunu söyleyen şirket, salgında yaşanan böylesine bir büyümenin şirketin 2021 sonuçlarına zarar vereceğini belirtti.
10 yıl boyunca “ipek kadar pürüzsüz” bir büyüme yakaladıklarını belirten Netflix CEO’su Reed Hastings, şu anki büyüme eğiliminin inişli çıkışlı olduğundan yakındı.

Netflix’in hisseleri, büyümenin beklentileri karşılayamamasıyla yüzde 13 düşüş kaydederken, Bloomberg Intelligence analistleri ise kısa vadedeki gürültüye rağmen şirketin uzun vadeli tezinin her zamankinden daha güçlü olduğu belirtti.

MoffetNathanson Analisti Micchael Nathanson ise düşüş ile ilgili, “Bu çeyrek izleyecek hiçbir şey yoktu” dedi. Salgın Netflix’e müşteri edinme konusunda bir kaldıraç sağlarken, prodüksiyonların salgın nedeniyle sekteye uğramasıyla yeni içerik üretimini yavaşlatarak şirketi sıkıştırmış oldu.

Netflix, Kovid-19 salgınıyla birlikte 2020 yılında tarihindeki en güçlü ilk çeyreklerinden birini geçirerek 15,8 milyon yeni abone kazanmıştı. Şirket bu dönemde kullanıcı sayısını 167 milyon 182 milyona çıkarmıştı.


Netflix Hakkında:

Netflix, 190’dan fazla ülkede 204 milyonu aşkın ücretli kullanıcının farklı türlerde ve dillerde diziler, belgeseller ve sinema filmleri izlediği, dünyanın eğlence odaklı lider yayın hizmetidir. Üyeler yayınları istedikleri kadar, istedikleri zaman, istedikleri yerde, internete bağlı tüm ekranlarda izleyebilirler. Yayınların tamamını reklamsız olarak ve herhangi bir taahhütte bulunmadan oynatabilir, durdurabilir ve daha sonra izlemeye devam edebilirler.