Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

NFC Teknolojisi (Mobil Ödeme)

Mobil teknolojilerle ilgili en heyecan verici gelişmelerden biri, ürün ve hizmetler için nasıl para ödeyeceğimizle ilgili.

Mobil teknolojilerle ilgili en heyecan verici gelişmelerden biri, ürün ve hizmetler için nasıl para ödeyeceğimizle ilgili.

NFC, (Near Field Communication) Türkçe ismiyle Yakın Alan İletişimi, yeni nesil bir kablosuz iletişim teknolojisi. NFC teknolojisi temelde, belli standartlara uyumlu elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlıyor. Bu yazımızda NFC’ye hızlıca göz atıyoruz.

Günümüzde pek çok üst seviyeli akıllı telefon, bir işlemi gerçekleştirmek için sadece okuyucuyla temas etmesi yeterli olan bir yakın alan iletişim (NFC) yongası kullanıyor. Walgreens ve McDonald’s gibi büyük işletmeler daha şimdiden NFC ile donatılmış terminaller kullanmaya başladı. Google Wallet hizmetiyle satın alımların takibini de yapabilirsiniz.

 

Telefonu terminale dokundurmanız yeterli olduğundan, NFC zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ancak NFC finansal işlemlerin de ötesinde kullanımlara sahip olacak. Bugün Android Beam hizmetini kullanarak iki Galaxy Nexus telefon veri alışverişi yapabilmekte. Tarayıcı sayfalarını, YouTube videolarını ve irtibatları aktarmak için telefonları arka arkaya konumlandırmak yeterli oluyor. Buna ek olarak yakında NFC kullanan Bluetooth cihazlar da göreceğiz. Örneğin telefonunuz ve bir kulaklık arasındaki bağlantıyı doğrulamak için cihazları birbirine temas ettirmeniz yeterli olacak. Yani nihayet Bluetooth PIN’lerinden kurtulacağız!

 

Google’ın mobil ödeme sistemi olan Google Wallet’ın geçtiğimiz yıllarda daha da yaygınlaşması bekleniyordu fakat beklenen hız görülmedi. 2015, muhtemelen mobil ödemelerin artış göstereceği yıl olacak. Geçtiğimiz yıl mobil ödeme teknolojilerinde büyük yenilikler görmüş olsak da (herhangi birinin kredi kartı ödemesi kabul etmesini sağlayan, Square’in iPhone çubuğu dâhil olmak üzere) 2015 NFC’nin yılı olacak.

Yakın Alan İletişimi’ni, en basit şekliyle kredi kartlarınız yerine telefonunuzu kullanmanın bir yolu olarak tanımlayabiliriz. NFC’nin aktif hâle getirildiği bir telefonu bir dükkândaki (veya bir taksideki) kredi kartı okuyucusunun üzerinden geçirdiğinizde ücret hesabınızdan tahsil edilecektir.

Bu yılın sonuna kadar her 5 cep telefonundan birinin NFC ile donatılmış olması bekleniyor. Yarışa ilk girenler Google Wallet, Visa Wallet, Serve (American Express’e ait) ve ISIS oldu. Bir türlü arzulanan çıkışı yakalayamayan temassız ödemenin bu sene artık büyük çıkışı yapması şart. Özellikle toplu taşımada kullanımı çok büyük rahatlık sağlayacak gibi görünüyor.