Sosyal Medya

Otomobil

Otomobil Kredisi Limitleri Değişti, Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Otomobil Kredisi Limitleri Değişti, Peki Bu Ne Anlama Geliyor? Taşıt Alırken Tüketici Kredisi Almak Zorunda Kalmayabilirsiniz!

Taşıt Kredisinde Önemli Değişiklik Tüketici Kredisini Azaltabilir

Otomobil Kredisi Limitleri Değişti, Başka bir deyişle Taşıt Kredisi Limitleri Değişti. Peki bu ne anlama geliyor? En basit haliyle araç alırken peşinatı olmayanların, tüketici kredisi kullanmasını azaltacak bir adım olarak görebiliriz. Detaylara bakalım.

Resmi Gazetede yayımlanan bilgilere göre;

Binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranının taşıtın nihai fatura değeri 100 bin TL’nin altında olanlar için yüzde 70’i aşamayacak.

 

BDDK Taşıt kredilerinde kredi tutarı, araç değeri 100 bin TL’nin altında olanlar için yüzde 70’i aşamayacak şekilde değiştirildi. Bu tutar bir önceki düzenlemede 50 bin TL olarak uygulanıyordu.

Otomobil Kredisi Limitleri Değişti

Otomobil Kredisi Limitleri Değişti

Karar Aynen Şöyle;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak kredilerde; taşıtın nihai fatura değerini 50 bin liradan 100 bin liraya yükseltti.

BDDK’nın, “Bankaların Kredi İşlemleri” ile “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları” yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikleri Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, söz konusu yönetmeliklerin taşıt kredilerine ilişkin sınırlamalar bölümünde yer alan ilgili madde, şu şekilde değiştirildi:

“Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde; kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 100 bin lira ve altında olanlar için yüzde 70’i aşamaz. Bu oran; nihai fatura değeri 100 bin lirayı aşan binek araçlarda; bedelin 100 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70; 100 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”

Söz konusu maddelerde yer alan ve taşıtın nihai fatura değeri olarak belirtilen tutar, daha önceki yönetmeliklerde 50 bin lira olarak belirlenmişti.

Peki Bu Ne Anlamına Geliyor?

Taşıt almak isteyenler daha önce 35 bin TL’lik kredi alabilirken, artık 70 bin TL’lik taşıt kredisi kullanabilecek.

Bu oran, nihai fatura değeri 100,000 TL’yi aşan binek araçlarda, bedelin 100,000 TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, 100,000 TL’nin üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanacak.