Sosyal Medya

Otomobil

PETRONAS Iona, Elektrikli Araçların Geleceğini Şekillendiriyor

PETRONAS Iona, özel olarak formüle edilen sıvılarıyla elektrikli araçların performansını, enerji verimliliğini ve güvenilirliğini artırıyor. Çevre dostu sürüş deneyimi sağlayarak, elektrikli araç endüstrisine devrim niteliğinde bir katkı sunuyor.

PETRONAS Iona, Elektrikli Araçların Geleceğini Şekillendiriyor

PETRONAS Iona, özel olarak formüle edilen sıvılarıyla elektrikli araçların performansını, enerji verimliliğini ve güvenilirliğini artırıyor. Çevre dostu sürüş deneyimi sağlayarak, elektrikli araç endüstrisine devrim niteliğinde bir katkı sunuyor.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de elektrikli araç pazarına gösterilen yoğun ilgili ve sektörün hızlı yükselişi, çevre dostu ulaşımın öneminin giderek daha da benimsenmeye başlandığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) raporlarına göre, Türkiye’de 2023 yılında elektrikli otomobil satışlarının, önceki yıla göre %844’lük bir artışla 72,179 adede* ulaşarak dikkat çekici bir seviyeye geldiğini ortaya koyuyor. Bu artış, çevre dostu araçlara olan talebin hızla artması ve elektrikli araç teknolojisinin gelişmesiyle ilişkilendiriliyor. Bu eğilimin sürmesi, daha sürdürülebilir bir ulaşım sistemine doğru önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

PETRONAS Iona: Elektrikli Araçların Yeşil Dönüşümünde Devrim Niteliğinde Bir Adım

Sıfır karbonlu bir geleceğin adım adım şekillendiği bu dönemde, tüm dünyada insanlara temiz enerji ve düşük karbon emisyonu sağlayarak, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefleyen PETRONAS sunduğu ürün ve hizmetlerle bu dönüşümü destekliyor. PETRONAS Iona markası elektrikli araç endüstrisine devrim niteliğinde bir katkı sunuyor. Motor gücünü korurken enerji tüketimini azaltmak üzere özel olarak formüle edilen PETRONAS Iona elektrikli araç sıvıları, çevre dostu sürüş deneyimi sağlayarak dikkat çekiyor.

PETRONAS Iona, sıcaklıklarını daha düşük tutan, şanzıman ve parça ömrünü uzatan, motor gücünü en üst düzeye çıkaran ve sistem dayanıklılığından ödün vermeden elektrikli aktarım (EDU) verimliliğinde %10’a varan bir artış sağlayan gelişmiş termal yönetim özellikleriyle tasarlanmıştır ve bu, sürüş menzilini uzatır ve daha kusursuz bir deneyim sağlar.

 

Iona sıvılarının kullanılması, tüm uygulama aralığında sarım sıcaklıklarını yaklaşık 3°C daha düşük tutan, gelişmiş termal yönetim özelliklerine sahiptir. Bu:

 

• %10’a kadar artan e-motor gücü

• Azaltılmış enerji tüketimi ve EDU boyutu

• Uzatılmış sürüş menzili

ile sonuçlanır.

 

Yeni Iona sıvıları, sistem dayanıklılığından ödün vermeden EDU’nun verimliliğini arttırarak, elektrik yükü altında bile malzemeler ve elektronik aksamlarda tam uyumluluk sunmanın yanı sıra oksidasyon ve aşınmaya karşı koruma sağlar.

PETRONAS Madeni Yağlar Türkiye ve Orta Doğu İş Birimi Müdürü Burak Işıldak:  “PETRONAS olarak, sürdürülebilir bir geleceği desteklemek için temiz enerjiye odaklanıyoruz. AR-GE yatırımlarımızı emisyonları azaltmaya yönlendiriyor ve biyolojik olarak parçalanabilen sıvılar geliştirmek için biyolojik türevli hammaddeler kullanıyoruz. Bu çabalarımızla, 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonunu hedefliyoruz. PETRONAS Iona’nın sunduğu bu yenilikçi çözümlerle birlikte, elektrikli araçlarla daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz” diyor.