Sosyal Medya

Otomobil

Pirelli Connesso ile Lastikler Akıllı ve Etkileşimli, Pirelli’den Akıllı Lastik!

Pirelli Connesso ile Lastikler Akıllı ve Etkileşimli, Pirelli'den Akıllı Lastik! Sürücüye Özel renkler ve Akıllı lastik seçenekleri!

Pirelli Connesso ile lastikler artık akıllı ve etkileşimli

Pirelli Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni teknolojilerini tanıtıyor. Renkli lastikler ve özel uygulamasıyla uyarı ve yardım bilgileri paylaşan lastik izleme sistemi Pirelli Connesso ile P Zero ve Winter Sottozero lastiklerinin renkli versiyonlarını sergiliyor.

Pirelli Connesso platformu. Yenileme pazarında düz siyah veya renkli seçenekleriyle bulunabilen P Zero ve Winter Sottozero lastiklere entegre, lastiğin iç duvarında yer alan sensörler yardımıyla topladığı verileri bir uygulamayla sürücüye aktaran Pirelli Connesso platformu, lastiğin performansına ilişkin hayati bilgilerin yanı sıra, kişiye özel bir dizi hizmet de sunuyor.

Pirelli Connesso ile Lastikler Akıllı ve Etkileşimli - renkli P zero

Pirelli’nin fuarda tanıttığı yeniliklerden olan Pirelli Connesso, markanın üst düzey lastik modellerine entegre ettiği bir sensörden yararlanan ve araç içi bilgisayarda halihazırda bulunan bilgileri pekiştiren bir dijital platform olarak açıklanıyor. Her bir lastiğin durumu, kullanım ve bakım bilgileri gibi veriler sağlayan sistem, aynı zamanda en titiz sürücülerin bile hareketlilik ihtiyaçlarını karşılayacak, yerelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunuyor.

Teknik bir aksesuar olarak kurgulanan Pirelli’nin bu yeni sistemi, lastiklerden alınan verimi artırmak yoluyla performansı optimize edip yakıt tüketimini düşürerek, sürücülere daha bilgili ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Pirelli Connesso Nasıl Çalışıyor – Pirelli Connesso How it WORKS!

pirelli connesso nasıl çalışıyor?

Pirelli Connesso, lastik içine yerleştirilen, Pirelli Cloud hizmeti ve akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir uygulamaya bağlı olarak çalışan bir sensör sayesinde, sürücülerin otomobillerinin lastikleri ile sürekli iletişim halinde olacakları bir kullanıcı arayüzü oluşturuyor.

Yalnızca birkaç gram ağırlığındaki sensör, lastiğin fiziksel performansı üzerinde herhangi bir etki yaratmayacak kadar hafif. Her lastiğin durumunu sürekli olarak izleyen sistem, topladığı verileri bir merkezi kontrol ünitesi aracılığıyla, Connesso Sistemi’nin gerçek beynini oluşturan Pirelli Cloud’a aktarıyor. Pirelli Cloud’da işlenen veriler ise, son kullanıcının akıllı telefonundaki uygulamaya iletiliyor.

pirelli connesso

Pirelli Connesso sisteminin piyasaya sürülen ilk versiyonu; üzerlerindeki özel bir kimlik kodu sayesinde lastikleri üretim bandından kullanım ömürlerinin sonunda geri dönüşüme gidene kadar takip etme kabiliyetine sahip. Araç hareket halinde değilken bile lastiklerin basınç ve sıcaklık bilgilerini ölçmenin yanı sıra; statik dikey baskı, aşınma durumu, her bir lastiğin kaç kilometre yol yaptığı gibi verileri toplayan sistemin gelecekteki versiyonları; bunlara ek olarak lastiklerin kalan kullanım ömrünü kilometre cinsinden sürücüyle paylaşacak ve uzaktan basınç ölçüm özelliği sayesinde; lastikler şişirilirken bile basıncı hassas bir şekilde ölçerek; doğru basınç değerini almak için lastiklerin soğumasını bekleme ihtiyacını ortadan kaldıracak. Pirelli Connesso ayrıca bir veya daha fazla lastiğin basıncı düştüğünde veya lastiklerin aşınma limiti yaklaştığında sürücüyü uyarma özelliğine sahip. Bu gibi durumlarda en yakın lastik bayisini belirleyen uygulama; lastiklerin basıncını ayarlamak için servis randevusu alınmasını sağlıyor, yıpranan lastikler yerine hemen yenilerinin sipariş edilmesine imkan vererek bekleme süresini azaltıyor.

pirelli connesso mobil

Araç durur haldeyken de bilgi alabiliyor

Halen pazardaki entegre lastik basıncı izleme sistemlerinin (TPMS) aksine, Pirelli Connesso otomobil hem hareket halindeyken hem de dururken veri topluyor. Connesso’nun ilerleyen versiyonları buna ek olarak araç park halindeyken bile; basınçtaki düşüşleri uzaktan tespit etme ve lastik değişimi veya bakım için hemen randevu alma özelliğine sahip olacak. Lastik yönetimini önceden kestirilebilir hale getiren bu özellik; Pirelli mühendisleri tarafından yalnızca son kullanıcıların değil, aynı zamanda filo kiralama hizmetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirildi.

Pirelli Connesso uygulamasının ardında, lastik üreticilerini, tüketicileri ve satış ağını bir araya getiren, türünün ilk örneği bir hareketlilik platformu bulunuyor. Diğer akıllı telefon uygulamaları (haritalar, müzik, restoranlar, hizmetler) ile entegre edilebilen Pirelli Connesso; bu sayede gelecekte daha da fazla içerik ve fonksiyonellik sunacak.

Connesso uygulaması bunlara ek olarak, kullanıcının bulunduğu bölgede gerçekleşen motor sporları etkinlikleri hakkında bilgiler sunmanın yanı sıra; kullanıcının lastik yetkili satıcıları hakkındaki yorumlarını paylaşarak aldığı hizmetin kalitesini değerlendirmesine; Pirelli Connesso topluluğunun diğer üyelerinin paylaştığı yorumları incelemesine imkan tanıyacak.

pirelli connesso cenevre

Pirelli’nin bu yeni sistemi şimdilik satış sonrası pazarına odaklanmış olsa da, gelecekte orijinal ekipman çözümlerini de kapsaması planlanıyor. Pirelli bu bağlamda otomobil üreticileriyle işbirliği içerisinde, lastikler için yepyeni bir mimari geliştiriyor. Bu çerçevede, tüm temel fonksiyonların yanı sıra, araç yapılandırması da otomatik olarak gerçekleştirilebilecek. Sensör, lastiklerin kimlik kodlarını okuyarak her bir lastiğin kendine özgü yapısını belirleyip; bu bilgileri araç içi bilgisayarla paylaşarak otomobilin performansı ve güvenliğini en üst düzeye taşıyacak ayarların seçilmesini sağlayacak.

Bu yeni konsept ve Pirelli Connesso, Pirelli’nin sürücü, otomobil ve lastikler arasında maksimum entegrasyon sağlamak amacıyla;  2005 yılında hayata geçirdiği Siber Teknolojiler projesinin birer ayağını oluşturuyor.

pirelli