Sosyal Medya

Yazılım

PortalGrup, Geliştirdiği Çırak Yazılımcı Sistemiyle Yeni Mezunları Bekliyor!

Uluslararası alandaki lider iş birlikleri ile know-how deneyimini stratejik partnerlerine sunarak Teknoloji ve MarTech çözümleri geliştiren PortalGrup, işe alımlarının yüzde 90'ını yeni mezunlardan yapıyor. Şirket, 2022’de istihdamı yüzde 53 artırarak daha çok yeni mezuna kapılarını açmaya hazırlanıyor.

PortalGrup, kapılarını yeni mezunlara açıyor

Uluslararası alandaki lider iş birlikleri ile know-how deneyimini stratejik partnerlerine sunarak Teknoloji ve MarTech çözümleri geliştiren PortalGrup, işe alımlarının yüzde 90’ını yeni mezunlardan yapıyor. Şirket, 2022’de istihdamı yüzde 53 artırarak daha çok yeni mezuna kapılarını açmaya hazırlanıyor. PortalGrup CEO’su Timuçin Tuncer, “Mevcut durumda kalifiye iş gücünün yurtdışına yönlenmesi gerçeğine çözüm bulmak bizim sorumluluğumuz. Yeni mezun genç arkadaşlarımıza güven ortamı ve imkan sunarak onları  yetiştirmekten başka yapacağımız her şey boşa geçirilen zamandır. İvedilikle insan yetiştirmek ve hatta ihtiyacın üstünde kaynak arzı yaratmak hedefimiz olmalıdır. ”

Teknoloji ve MarTech çözümleri geliştiren PortalGrup, son 5 yılda ortalama yüzde 60 büyüdü. 2022’de 3 haneli büyüme rakamlarını hedefleyen şirket, Türkiye dışında 18 ülkede hizmet sunmaya devam ediyor. Fortune 500 (Global) firmalarından 4, Türkiye’nin en büyük 500 şirketlerinden de 20’den fazla müşterisi bulunan PortalGrup, global müşterilerinin 21 farklı ülke birimleri ile çalışarak, Türkiye’den bu ülkelere yazılım ihracatı gerçekleştiriyor.

Yazılım alanında Türkiye’nin potansiyeli yüksek

Geliştirdikleri çırak yazılımcı sistemiyle yazılıma meraklı ama başlangıç seviyesinde genç yazılımcı istihdam ettiklerinin altını çizen PortalGrup CEO’su Timuçin Tuncer,

“Yazılım alanında ülkemizin oldukça yüksek bir potansiyeli var fakat bu potansiyeli değerlendirebilmek önemli. Türkiye’de yılda ortalama 35 bin yazılımcıya ihtiyaç var ama ülke olarak yalnızca 9 bin yazılımcı çıkartabiliyoruz. Ülkemizde toplamda 135 bin yazılımcı bulunmakta. Her geçen gün bu yazılımcı sayısı ise maalesef azalmakta. Almanya’ya baktığımızda yazılımcı sayısının 1 milyonu bulduğunu görüyoruz. Asıl çözümün yazılımcı yetiştirmek olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz sistemle şirketimizde her tecrübeli yazılımcının yanına yeni mezun olmuş bir genç yazılımcı istihdam ediyoruz. Şimdi bu sayıyı birden ikiye çıkarmaya çalışıyoruz” diyor.

Kurumlar yeni mezunları yetiştirmek için kaynak ayırmalı

Ülkemizde özellikle son dönemde yazılımcı çalışanları tutmanın gittikçe zorlaştığına değinen Tuncer,

“Yazılımcı tutmaktan daha zor olan şey yazılımcı yetiştirmek, biz de bu paralelde genç mezunlara kapılarımızı açmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde yazılımcılara olan talep daha da artacak. Özellikle büyük çaptaki ve global kurumların yazılımcılara yüksek maaşlar ödemek yerine yeni mezunları yetiştirmek için kaynak ayırması gerektiğini düşünüyoruz. Hatta bu devlet tarafından desteklenen bir proje haline de getirilebilir” şeklinde sözlerini sürdürdü.

PortalGrup, uluslararası iş modeliyle faaliyetlerini sürdürüyor

PortalGrup, Strateji ve Teknolojiyi Veri Analitiği ile eşleştirerek kurumsal dijital dönüşüm danışmanlığından,  yazılım ve mobil uygulama geliştirme, e-ticaret yazılım ve yönetimi, Müşteri Deneyim Yönetimi (CX), OmniChannel Pazarlama, pazarlama otomasyon sistemleri, iş hedefi odaklı sosyal medya ile SEO/SEM hizmetleri, performans ve optimizasyon yönetimi, detaylı analizler sonucu oluşturulan kullanıcı deneyimi, arayüz tasarımı (UX/UI) gibi alanlarda uluslararası iş modeliyle faaliyetlerini sürdürüyor.