Sosyal Medya

Genel

RAW Formatlı Fotoğraflara Reuters’tan Yasak!

Dünya genelinde yeni bir politika uygulamaya başlayan Reuters, birlikte çalıştığı bağımsız fotoğrafçıların RAW formatlı fotoğraf üzerinde işlem yapıp kendilerine göndermelerini yasakladı.

Dünya genelinde yeni bir politika uygulamaya başlayan Reuters, birlikte çalıştığı bağımsız fotoğrafçıların RAW formatlı fotoğraf üzerinde işlem yapıp kendilerine göndermelerini yasakladı.

Fotoğrafçılarının sadece JPEG olarak çekilmiş fotoğraflarını kabul edeceğini belirten ajans, bu hafta tüm bağımsız fotoğrafçılarına gönderdiği notla, kendilerine gönderilecek fotoğraflar üzerinde asgari düzeyde işlem yapılmış olmasını istediğini duyurdu.

RAW formatla fotoğraf çekmeyi genelde profesyoneller ve fotoğraf meraklıları tercih ediyor. RAW, sıkıştırılmış bir format olan JPEG’e göre çok daha fazla detayı sensörden geldiği haliyle kaydedebildiği için sonradan üzerinde düzeltme yaparken daha fazla serbestlik sunuyor. PetaPixel’e yaptığı açıklamada bu kararı hem ahlaki açıdan düşündükleri hem de çalışma hızını artırmak istedikleri için aldıklarını ifade eden Reuters sözcüsü, uluslararası habercilikte önemli bir konumda olan Reuters Pictures’ın olaylar karşısında sadece gerçeği yansıtması gerektiğini söylüyor. Fotoğrafta estetiğe önem verdiklerini fakat asıl hedeflerinin haberi sanatsal açıdan youmlamaktan kaçınmak olduğunu da sözlerine ekliyor. Öte yandan RAW formatın yasaklanması JPEG üzerinde çalışan fotoğrafçıların görselleri daha hızlı teslim edebilmesini de sağlayacak.

RAW çekilmiş fotoğrafları işlerken fotoğrafçılar çok esnek davranabildiği için rötuşlu fotoğraflar gerçeği yansıtmayabiliyor. Her zaman için fotoğrafçılığın tartışmalı konularından biri olan bu durum Reuters’a fotoğraf gönderen bağımsız fotoğrafçılar için artık dışına çıkılmaması gereken bir politika oldu. Reuters, dünya çapında çalışan bir ajans olduğu için hıza önem veriyor ve çekilen fotoğrafların aşırı manipülasyonuna karşı çıkıyor olabilir fakat bir yandan da fotoğrafçılar JPEG fotoğraflar çekmek zorunda kalacağı için bazı noktalarda dezavantajlı duruma düşecek gibi görünüyorlar. Çünkü yaptıkları en ufak bir hatayı bile RAW üzerinde oynamalarla telafi edebiliyorken artık hatasız çekim yapmak için ekstra çaba sarfetmek durumundalar.