Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Red Hat OpenShift’i Oracle Cloud Infrastructure’a Getirecek İşbirliği Genişledi!

Stratejik iş birliğine OCI fiziksel donanım ve Oracle VMware Cloud iş yükleri için Red Hat Enterprise Linux desteği ekleniyor. Ayrıca Red Hat OpenShift'in sertifikalı ve desteklenen yapılandırmalarının OCI üzerinde çalışmasına olanak sağlanacak. 

Red Hat OpenShift’i Oracle Cloud Infrastructure’a Getirecek İşbirliği Genişledi!

Red Hat ve Oracle, Red Hat OpenShift’i Oracle Cloud Infrastructure’a Getirmek için İş Birliklerinin Kapsamını Genişletiyor 

Stratejik iş birliğine OCI fiziksel donanım ve Oracle VMware Cloud iş yükleri için Red Hat Enterprise Linux desteği ekleniyor. Ayrıca Red Hat OpenShift’in sertifikalı ve desteklenen yapılandırmalarının OCI üzerinde çalışmasına olanak sağlanacak.

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat ve Oracle, müşterilerine Oracle Cloud Infrastructure (OCI) üzerinde uygulama hizmete alırken daha fazla seçenek sunabilmek için iş birliklerinin kapsamını genişlettiklerini duyurdu. Genişleyen iş birliği kapsamında bulut yerlisi uygulamaların oluşturulması ve hizmete alınması için Kubernetes’ten güç alan sektörün öncü hibrit bulut uygulama platformu Red Hat OpenShift, OCI üzerinde çalışacak şekilde destekleniyor ve sertifikalandırılıyor.

Red Hat OpenShift on OCI, OCI Compute sanal makineleri ve fiziksel sunucular üzerinde çalışan Red Hat OpenShift Platform Plus, Red Hat OpenShift Container Platform ve Red Hat OpenShift Kubernetes Engine’in sertifikalandırılmış yapılandırmalarının müşterilerin yönetimindeki yüklemeleri için desteklenecek. Bu sayede müşteriler OCI üzerinde hizmete alınan Red Hat OpenShift ile çalışan iş yüklerini hem Oracle hem de Red Hat tarafından test edilmiş, sertifikalandırılmış ve destekleniyor olmasının verdiği rahatlıkla yükleyebiliyor ve çalıştırabiliyor. Ek olarak, Red Hat OpenShift’i şirketlerindeki ver merkezlerinde çalıştıran müşteriler, bu ortamları OCI’a çok daha kolay taşıyabiliyor. Mevcut ve şeffaf ortak destek sözleşmesi, müşterilerin karşılaşabileceği potansiyel sorunları çözmek için Red Hat ve Oracle destek ekipleriyle iletişime geçebilmesini sağlıyor.

OCI’ın dağıtık bulutu; ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki Oracle Cloud for Government bölgeleri, müşterinin kontrolündeki alanlarda OCI Dedicated Regions, iş ortaklarının Oracle Alloy bölgeleri ve Oracle EU Sovereign Cloud gibi 45 genel bulut bölgesinde 100’den fazla hizmet sunuyor. Sunulan her hizmet, Red Hat OpenShift ile sertifikalanan OCI Compute yapılarının yanı sıra erişilebilirlik, yönetilebilirlik ve performans için hizmet seviyesinde kurumsal bulut sağlıyor. Bu sayede Red hat OpenShift iş yükleri, doğru seviyede performans için OCI Compute’un esnek yapılarından, yüksek performans için OCI Compute fiziksel sunucu yapılarından ve uygun maliyetli ölçeklenebilirlik sağlayan otomatik ayarlama seçenekleri için OCI Block Storage’dan faydalanabiliyor.

Müşteriler yasal uyumluluk, performans ve uygun maliyet ihtiyaçlarını en iyi karşılayan yerde Red Hat OpenShift ortamlarını OCI’da çalıştırmayı seçebiliyor. Bu esneklik telekomünikasyon, finans ve sağlık gibi karmaşık yasal ortamlara sahip sektörlerde ve farklı yetki alanlarında faaliyet gösteren şirketler için özellikle önemli hale geliyor.

Red Hat OpenShift on OCI sertifikasyonu ve desteği, Ocak 2023’te desteklenen bir işletim sistemi olarak duyurulan OCI üzerinde çalışan Red Hat Enterprise Linux’un genel erişimi üzerine kurulacak. Artık Red Hat Enterprise Linux da Oracle VMware Cloud Solution ve OCI fiziksel sunucuları destekleyecek şekilde sertifikalandırılıyor. Red Hat OpenShift’in genel erişilebilirliğinin ardından desteklenen seçenekler arasına OCI esnek sanal makineleri eklenecek. Dahası, müşteriler çok çeşitli uygulama iş yüklerini ve güvenlik uyumluluk gerekliliklerini karşılamak için OCI ile uyumlu özelleştirilmiş Red Hat Enterprise Linux altın imajları oluşturmak için artık Red Hat Enterprise Linux’un imaj oluşturucusunu da Red Hat Enterprise Linux aboneliklerinin bir parçası olarak kullanabiliyor.

Red Hat OpenShift Hakkında 
Kubernetes’ten güç alan sektörün öncü hibrit bulut uygulama platformu Red Hat OpenShift, uygulamaların geliştirme, modernleştirme, hizmete alma, çalıştırma ve yönetme süreçlerini iyileştirmek için test edilmiş ve güvenilir hizmetleri bir araya getiriyor. Bu sayede genel bulut, şirket içindeki donanımlar, hibrit bulut ve sınır bilişim mimarilerinde tutarlı bir deneyim sunuyor. Müşterileri istedikleri bulutta modernleştirme ve ölçeklenebilirlik esnekliğiyle güçlendirmek için Red Hat OpenShift’e büyük bulut hizmet sağlayıcılarından anahtar teslim uygulama platformu olarak erişilebiliyor.

OCI’ın Dağıtık Bulutu Hakkında 
OCI’ın dağıtık bulut hizmetleri, müşterilere çoklu bulutlarda bile verinin bulunduğu konum, yerelliği ve otoritesi üzerinde daha fazla kontrol veriyor. OCI’ın dağıtık bulutunda aşağıdaki imkanlar yer alıyor:

  • Çoklu bulut: Oracle Database@Azure ve MySQL HeatWave on AWS gibi OCI’ın çoklu bulut imkanları, müşterilere uygulamaları ve veri setleri için en iyi bulut sağlayıcısını seçme imkanı veriyor.
  • Hibrit bulut: OCI, 60’tan fazla ülkede şirket içinde bulut hizmetlerini Oracle Exadata Cloud@Customer ve Compute Cloud@Customer üzerinden ulaştırıyor ve altyapıları yönetiyor.
  • Genel bulut: OCI müşterilerinin EU veri konumu ve veri otonomluğu gerekliliklerini karşılamasına yardımcı olmak için 23 ülkedeki EU Sovereign Cloud’un dahil olduğu 45 bulut bölgesinde faaliyet gösteriyor.
  • Atanmış bulut (dedicated cloud): OCI, müşterilerine tüm Oracle bulut hizmetlerini kendi veri merkezlerinde çalıştırabilmesi için onlara özel bölgeler verirken Oracle Alloy da iş ortaklarının müşterileri için bulut hizmetlerini ve deneyimlerini özelleştirmesine olanak tanıyor.

Red Hat Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Üründen Sorumlu Yönetici Ashesh Badani, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Red Hat olarak Oracle ile birlikte OCI üzerinden müşterilere sunulan seçenekleri ve esnekliği geniş, küresel müşteri tabanına yayma çabalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Red Hat Enterprise ve Red Hat OpenShift on OCI müşterilere daha hızlı sonuç ve daha kolay yönetim imkanları için OCI üzerinde kurumsal uygulama geliştirme, hizmete alma ve yönetme olanaklarını tanıyor. Bunun için de onları kurumsal ihtiyaçlarına bağlı olarak kontrol ve güvenlik seviyelerini seçme esneklikleriyle güçlendiriyor.”

Oracle Cloud Infrastructure Kıdemli Başkan Yardımcısı Karan Batta ise “Şirketler platformun yüksek performansından, güvenliğinden ve düşük maliyetli hizmetlerinden avantaj kazanmak için Oracle Cloud Infrastructure’a geçiş yapıyor. Red Hat OpenShift on Oracle Cloud Infrastructure’ı tamamen sertifikalandırarak ve destekleyerek Red hat OpenShift müşterilerinin iş yüklerini dünyanın her yerinde  OCI’ın dağıtık bulutu üzerinde daha basit ve kolay bir şekilde çalıştırmasını sağlıyor” diyor.

Ek Kaynaklar 

Red Hat’e bağlanın 


Red Hat hakkında 
Kurumsal açık kaynak yazılım çözümlerinde dünya lideri olan Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı Linux, hibrit bulut, konteyner ve Kubernetes teknolojileri sağlamak için açık kaynak topluluklarından güç alan bir yaklaşımı benimser. Red Hat, müşterilerinin yeni ve mevcut BT uygulamalarını entegre etmelerine, bulut-yerlisi uygulamalarını geliştirmelerine, sektör öncüsü işletim sistemimizde standartlaştırmalarına ve karmaşık ortamlarını otomatikleştirmelerine, korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olur. Sunduğu ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, Red Hat’i Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin güvenilir danışmanı yapmaktadır. Bulut sağlayıcıları, sistem entegratörleri, uygulama tedarikçileri ve açık kaynak topluluklarının stratejik bir iş ortağı olan Red Hat, kurumların dijital geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olur.

Oracle Hakkında 
Oracle, Oracle Bulut üzerinde entegre uygulama ürün gruplarının yanı sıra güvenli, kendi kendini yöneten altyapı sunar. Oracle (NYSE: ORCL) hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bizi oracle.com adresinden ziyaret edin.

Red Hat Geleceğe Yönelik Beyanlar 
Burada yer alan tarihsel bilgiler ve tartışmalar dışında bu basın bülteninde yer alan beyanlar, 1995 tarihli Özel Menkul Kıymetler Hukuk Davaları Reform Yasası kapsamındaki anlamı çerçevesinde geleceğe dönük beyanları oluşturabilir. Geleceğe yönelik beyanlar, şirketin gelecekteki iş ve finansal performansı ile ilgili günümüzdeki varsayımlarını esas almaktadır. Bu beyanlarda bir dizi risk, belirsizlik ve fiili sonuçların önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilecek başka etkenler de yer almaktadır. Bu basın bülteninde yer alan her tür geleceğe dönük beyan sadece bu beyanın yapıldığı tarih itibariyle geçerlidir. Yasaların gerektirdiği durumlar dışında, şirket ileriye dönük beyanları güncelleme veya revize etme yükümlülüğünü üstlenmez.

Oracle Geleceğe Yönelik Beyanlar Feragatnamesi 
Bu makalede açıklanan Oracle’ın gelecek planları, beklentileri, inançları ve niyetleriyle ilgili beyanlar “geleceğe dönük beyanlardır” ve maddi risklere ve belirsizliklere tabidir. Pek çok faktör Oracle’ın mevcut beklentilerini ve gerçek sonuçları etkileyebilir ve gerçek sonuçların önemli ölçüde farklı olmasına neden olabilir. Oracle’ın işini etkileyen bu tür faktörler ve diğer risklere ilişkin bir çalışma, Form 10-K ve Form 10-Q ile ilgili Oracle’ın en son raporları da dahil olmak üzere Oracle’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyalarında, “Risk Faktörleri” başlığı altında yer almaktadır. Bu başvurulara SEC’in web sitesinden veya http://www.oracle.com/investor adresindeki Oracle’ın web sitesinden ulaşılabilir. Bu makaledeki tüm bilgiler 20 Eylül 2023 itibarıyla günceldir ve Oracle, yeni bilgiler veya gelecekteki olaylar ışığında herhangi bir beyanı güncelleme yapmayı üstlenmez.

Ticari Markalar 
Oracle, Java, MySQL ve NetSuite Oracle Corporation’ın tescilli Ticari markalarıdır. İlk bulut şirketi olan NetSuite, bulut bilişimde yeni bir çağa öncülük etmektedir.

Red Hat, Red Hat Enterprise Linux ve Red Hat logosu ve OpenShift, Red Hat, Inc.’nın veya bağlı şirketlerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Linux®, Linus Torvalds’in ABD ve diğer ülkelerdeki ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır.