Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

RTÜK’den tidal.com’a erişim yasağı geldi!

RTÜK'den tidal.com'a erişim yasağı geldi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), lisans müracaatı yapmayan Tidal’a erişim engeli kararı verdi.

RTÜK açıkladı: Tidal’a erişim engellendi

İnternet üzerinden yayın yapan dijital müzik platformu Tidal’a RTÜK’ün ihtarda bulunmasına rağmen belirlenen süre içerisinde lisans müracaatı yapmadığı için erişim engeli getirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), lisans müracaatı yapmayan Tidal’a erişim engeli kararı verdi.

RTÜK’ün konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

* Radyo ve Televizyon Üst Kurulumuz 9 Kasım 2020 tarihinde İnternet ortamından yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen URL adreslerini ilan ederek ihtarda bulunmuştur.

* RTÜK’ün resmi internet sitesine eklenen ihtar metninde aralarında https://www.tidal.com URL adresinin de bulunduğu yayıncılar açıkça belirtilerek kendilerine lisans müracaatı yapmaları için mevzuat gereği 72 saat süre tanınmıştır.

* Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin “İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” başlıklı 10’uncu maddesi kapsamında yapılan duyuru üzerine bahse konu yayıncı dışındaki tüm platformlar gerekli başvurularını yapmıştır.Başvuru talebini içeren dilekçesini sunmayan yayıncı hakkında Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkimliğine başvurulmuş ve ilgili mahkeme söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi kararını vermiştir.

* Adı geçen kuruluşun lisans talebine ilişkin müracaatta bulunması halinde verilen kararın kaldırılması için yeni bir süreç başlatılacaktır.