Sosyal Medya

Fintech

Rusya-Ukrayna savaşı, gıda ve geri dönüşüm girişimlerine ihtiyacı arttırdı!

Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa'da yaşam maliyetini her geçen gün artırırken,  savaş özellikle kıta Avrupa’sında startupların hızlıca çözüm bulması gereken konulara da dikkat çekti.

Rusya-Ukrayna savaşı tarım, sulama, gıda üretimi ve geri dönüşüm girişimlerine ihtiyacı arttırdı

Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa’da yaşam maliyetini her geçen gün artırırken,  savaş özellikle kıta Avrupa’sında startupların hızlıca çözüm bulması gereken konulara da dikkat çekti. Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, startupların ivedilikle tarım, sulama, gıda üretimi, geri dönüşüm gibi konularda çözümler üretmesi gerektiğini çünkü bu sektörlerin aniden yükselen fiyatlarla alarm vermekte olduğunu belirtti.

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, Rusya-Ukrayna savaşının  Avrupa’da yaşam maliyeti krizini körüklemeye devam ettiğini vurgulayarak,

“Avrupa’da başta un ve ayçiçeği yağı olmak üzere temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları ve bazı ürünlerdeki tedarik sıkıntısı tüketiciler için endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Savaş, ticaret ve yatırımları yeniden şekillendirirken globalleşen dünyada yeni sıkıntılar baş gösteriyor. Startupların hızlı bir şekilde tarım, sulama, gıda üretimi, geri dönüşüm vb. konularda çözümler üretmesi hayati önem taşımakta. Çünkü bu sektörler hızla yükselen fiyatlarla alarm veriyor. Girişimciler bu konulara odaklanmalı” dedi.

Tehdit oluşturan durumlara çözüm bulup, pazara adapte edebilmeliler

Önemli konulardan birinin de gıda krizi ve bunun domino etkisi olduğunu da vurgulayan Eren,

“Kimse bu yüzyılda Avrupa’da tekrar bir savaş olacağını öngörmezken şu an yaşanılan durumda doğalgaz, yağ ve hububat sektörlerindeki yükselen fiyatlar ve ilerleyen zamanlar için bilinmemezlik; gözleri sorun çözmeye odaklı, çevik ve nitelikli startuplara çevirdi. Hali hazırda hızlandırma programlarında, inkübasyon merkezlerinde ve teknoparklarda bulunan startuplar savaşın etkilerini ve yarattığı potansiyel sorunları anlayıp yıllardır uzmanlık yaptıkları konuları uygulamaya hızlıca geçirirlerse savaşın daha da derinden hissettirdiği güvenlik, gıda sorunu, ısınma vb. gibi insanların en temel ihtiyaçları için tehdit oluşturan durumlara çözüm bulup, pazara da adapte edebilirler.

Şirketlerin startuplarla işbirliği yapmaları kaçınılmaz

Büyük şirketlerin, dünyanın neresinde olursa olsun karar alma ve uygulama noktasında görece yavaş olması, onların yaratıcılıkları, trendleri takip etmeleri ve savaşın ağır reçetesini hafif atlatmaları açısından startuplarla işbirliği yapmaları kaçınılmaz olmuştur. Savaşın bizlere gösterdiği en önemli konulardan biri teknoloji şirketlerinin önemi ve bir ülkenin kaderini belirlemedeki yeri oldu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makaleye göre 250 bin yazılım çalışanı ülkelerini savunmak için teknolojiyi kullanma yolu aramakta. Girişimciler bir an önce çalışmalara başlamalı ve tarım, sulama, gıda üretimi, geri dönüşüm vb. konulara odaklanmalı” şeklinde konuştu.