Sosyal Medya

Samsung

Samsung Exynos 1080 orta sınıfa 5G ve 200MP kamera desteği getiriyor!

Samsung'un yeni orta kademe işlemcisi 5G ve 200MP Kamera Destekliyor. Samsung Exynos 1080 orta sınıfa 5G ve 200MP kamera desteği getiriyor.

Samsung’un yeni orta kademe çipi 5G ve 200MP kameraları destekliyor

Samsung Exynos 1080 işlemcisine merhaba diyoruz…

Apple kendi işlemcisi M1′i yeni Mac’lerde kullanmaya başladığını duyurunda dikkatleri ciddi bir şekilde üzerine çekti. Şimdi de Samsung özellikle orta sınıf için 5G özelliklerini getirecek işlemcisiyle bir anlamda dikkatleri dağıtmaya çalışıyor. Samsung Exynos 1080 işlemcisini duyurdu.

Beklendiği gibi, 5G yeteneklerini gelişmiş yapay zeka özellikleriyle birleştiren yonga seti, Samsung’un geçen yıl ilk kez sergilediği 5nm teknolojisi üzerine inşa edilen ilk platformu oluyor. 5nm teknolojisi akıllı telefonlara getireceği en önemli kazanç, tahmin edileceği üzere performans ve güç verimliliği olacak…

Samsung, yonga setinin çoklu görev için optimize edildiğini, bir yüksek performanslı Cortex-A78, dengeli işlem için biraz daha az güçlü Cortex-A78 çekirdeği ve verimlilik için dört Cortex-A55 ile sekiz çekirdekli bir CPU paketlediğini iddia ediyor.İç tarafta ise ayrıca bir Mali-G78 MP10 GPU yer alıyor.

Yetmedi, tüm bunlara ek olarak;

“Exynos 1080, altı adede kadar kamera sensörü ve 200 megapiksel çözünürlük desteği ile birlikte geliyor.”

Samsung, yeni yonga setini hangi telefonlarda kullanmayı planladığını henüz açıklamadı; ancak şirket Vivo’nun 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan X serisinden başlayarak teknolojiyi kullanan ilk marka olabileceğini ima etti.

Bana göre, telefonların içine devasa kamera sensörleri ile megapikselleri yerleştirmeyi seven Xiaomi’nin de bu işlemciden ciddi bir şekilde yararlanmak isteyeceğini tahmin etmek zor değil.

lgilenenler yonga setlerinin tüm özelliklerinin listesine buradan göz atabilir.