Sosyal Medya

Samsung

Samsung Odyssey OLED G9 oyun dünyasında yeni bir çağ başlatıyor

Samsung, yapay zeka yükseltme (Upscaling) özelliğine ve 0.03 ms gibi düşük tepki süresine (GtG) sahip dünyanın ilk DQHD OLED monitörü ile oyun dünyasında yeni bir dönem başlatıyor.

Samsung Odyssey OLED G9 oyun dünyasında yeni bir çağ başlatıyor

 

Samsung, yapay zeka yükseltme (Upscaling) özelliğine ve 0.03 ms gibi düşük tepki süresine (GtG) sahip dünyanın ilk DQHD OLED monitörü ile oyun dünyasında yeni bir dönem başlatıyor.

 

Samsung Electronics, yeni nesil yapay zeka yükseltme (Upscaling) teknolojisiyle güçlendirilen Odyssey OLED G9 oyun monitörünün (G95SC model) global lansmanını yaptı. Geçtiğimiz yıl pazara sunulan Odyssey OLED G8 (G85SB) modelinin başarısını sürdüren yeni monitör, OLED oyun dünyasında yeni bir çağ başlatmak üzere ürün yelpazesindeki yerini aldı.

Samsung Electronics Görüntüleme İş Kolundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hoon Chung yeni ürünle ilgili olarak “Samsung, Odyssey OLED G8 ile deneyimli oyuncuların taleplerini ve beklentilerini karşılamıştı. Şimdi ise benzersiz görüntü kalitesiyle donatılan Odyssey OLED G9’un tanıtımıyla, kullanıcılarımıza güçlü oyun monitörlerini sunmaktan heyecan duyuyoruz ve OLED oyun dünyasında çıtayı yükseltiyoruz” dedi.

1800R kavisli ve 49 inç boyutundaki Odyssey OLED G9, 32:9 oranında Dual Quad High Definition (DQHD; 5,120 x 1,440) çözünürlük sunan ilk OLED monitör olarak dikkat çekiyor. Yan yana konmuş iki QHD ekrana eşdeğer büyüklükte ve genişlikteki ekran oranı, kullanıcıları süper ultra geniş görüntülerle buluşturuyor. Ayrıca, 0.03 ms gri-gri (GtG) tepki süresi ve 240Hz yenileme hızı, oyunculara rekabet avantajı sunuyor.

Neo Quantum İşlemci Pro ile donatılan Odyssey OLED G9, bu özelliğiyle diğer OLED oyun monitörlerinden ayrışıyor. Derin öğrenme algoritması kullanarak görüntüleri yapay zeka desteğiyle analiz eden bu teknoloji, otomatik olarak parlaklığı ayarlıyor ve kontrastı artırıyor. Monitör, her pikseli ayrı ayrı düzeltererek netliği artırıyor.

AMD FreeSync™ Premium Pro teknolojisi ise Odyssey OLED G9’un süper akıcı oyun deneyimini daha da ileri taşıyor. DisplayHDR™ True Black 400 teknolojisi sayesinde monitör, oyun oynarken ya da herhangi bir içeriği izlerken net detaylar ve canlı renkler sunuyor.

Odyssey OLED G9, şık bir metal çerçeve içinde yer alan ince bir tasarıma sahip. Monitörün arka kısmında, ekran üzerindeki renklerle eşleşen gelişmiş bir aydınlatma teknolojisi kullanan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen CoreSync ve Core Lighting+ özelliği bulunuyor. Böylece içerikler ve oyunların görüntüsü daha canlı hale geliyor. Dahili stereo hoparlörler ise görüntüleri net seslerle tamamlıyor.

Canlı ekranda rakip tanımayan seçenekler

Samsung Gaming Hub ve Smart TV uygulamalarıyla gelen Odyssey OLED G9; video, oyun ve eğlence servislerine tek bir noktadan erişim sağlıyor. Kullanıcılar, bilgisayar veya mobil cihaz bağlantısına ihtiyaç duymadan, önde gelen içerik platformlarından (OTT/Over the Top) favori programlarını izleyebiliyor. Samsung Gaming Hub ayrıca, Xbox Game Pass ve NVIDIA GeForce Now gibi partnerlerin oyunlarını, tüm paketi indirmeden veya depolama alanına ihtiyaç duymadan, keşfetme ve oynama imkanı da sunuyor.

 

Multi View özelliği, kullanıcıların geniş ekrandan tam anlamıyla yararlanmasını sağlamak için aynı anda iki ekranda oyun oynamaya imkan tanıyor. Böylece oyuncular, birden çok monitör kurulumuyla uğraşmadan çoklu görevleri sürdürmenin keyfini çıkarabiliyor.

Odyssey OLED G9, oyun oynamaya veya içerikleri izlemeye göre optimize edilmiş bir deneyim sunan birçok kullanışlı işleve ve özelliğe sahip. HDMI 2.1 ve Mikro HDMI 2.1, Display Port 1.4 ve Auto Source Switch+ gibi çok yönlü bağlantı seçenekleri, tek bir merkezi USB bağlantı noktasına göre çok daha stabil bağlantılar kurarak, içeriğin kaynağından bağımsız bir görüntü deneyimi sunuyor. Yükseklik Ayarlı Stand (Height Adjustable Stand/HAS) ile kullanıcılar, mükemmel oyun oynama veya içerik izleme pozisyonlarını kendilerine göre ayarlayabiliyor.

Kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına yanıt veren kapsamlı bir ürün yelpazesi sunan Odyssey OLED G9 serisinde aynı güçte OLED performansına sahip olan G93SC modeli de yer alıyor. Bu model, Gaming Hub veya Smart TV özelliklerini tercih etmeyenlere yönelik bir seçenek olarak öne çıkıyor.

 

Odyssey OLED G9 (G95SC) modeli, 12 Haziran’da dünya genelinde satışa sunuldu. G93SC modeli ise global olarak 2023 yılının üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek. Yeni bir model lansmanının yapılacağı Odyssey Cup, 22 Haziran’da Samsung Odyssey Twitch kanalında gerçekleştirilecek. Odyssey Cup’ta 100 global oyuncu, Fortnite turnuvasında bir araya gelecek.

 

 

Odyssey OLED G9 Teknik Özellikleri:

Model Odyssey OLED G9
G95SC G93SC
Ekran

 

Ekran Boyutu 49-inç , 32:9 ekran oranı
Çözünürlük Dual QHD (5,120×1,440)
Panel Tipi OLED
Kavis 1800R
SoC Neo Quantum Processor Pro
HDR VESA DisplayHDR™ True Black 400
Parlaklık (Tipik) 250 nit
Oyun Tepki Süresi 0.03ms (GtG)
Yenileme hızı 240 Hz
Senkron Teknolojisi AMD FreeSync™ Premium Pro + VESA Adaptive Sync
Gaming Hub O
Game Bar O
Akıllı Özellikler Smart TV Uygulamaları O
IoT Hub O
Sesli Asistan O
Tasarım Renk Gümüş Metal
Arka Aydınlatma Teknolojisi CoreSync & Core Lighting +
Stand HAS / Tilt / VESA
Kullanım Ara birim 1 DP(1.4) / 1 HDMI (2.1) / 1 Micro HDMI (2.1) / USB Hub 1 DP(1.4) / 1 HDMI (2.1) / 1 Micro HDMI (2.1) / USB Hub
Dahili hoparlör Evet (5W x 2) Evet (5W x 2)
Multi View Özelliği O
Uzaktan kumanda In-Box (USB-C şarj)