Sosyal Medya

Donanım

Samsung’un Exynos 2200 mobil işlemcisi bir AMD ışın izleme GPU’su kullanıyor

Samsung'un bir sonraki amiral gemisinde kullanılması muhtemelen "Galaxy S22" olan mobil işlemci de AMD GPU izleri ön plana çıkıyor.

Samsung’un Exynos 2200 mobil işlemcisi bir AMD ışın izleme GPU’su kullanıyor

Samsung’un bir sonraki amiral gemisinde kullanılması muhtemelen “Galaxy S22” olan mobil işlemci de AMD GPU izleri ön plana çıkıyor.

Samsung, ışın izleme ve diğer oyun özelliklerine izin verecek AMD RDNA 2 ile güçlendirilmiş GPU’ya sahip ilk mobil işlemcisi Exynos 2200’ü tanıttı. Çipte sistem (SoC), muhtemelen Samsung’un 8 Şubat’ta bir Unpacked etkinliğinde piyasaya sürüleceği söylenen Galaxy S22’de yer alacak.

AMD’nin “Xclipse” GPU’lu Exynos 2200, Samsung’un 4 nanometre EUV sürecinde üretilecek. AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı David Wang, “Samsung’un Xclipse GPU’su, Exynos SoC’lerde çok sayıda planlanan AMD RDNA grafik neslinin ilk sonucudur” dedi.

Bu arada CPU, yüksek güçlü bir Cortex-X2 “amiral gemisi çekirdeği” ile birlikte üç performans ve verimlilik dengeli Cortex-A710 büyük çekirdek ve dört güç verimli Cortex-A510 küçük çekirdek kullanacak. Görüntü işlemcisi, geçen Eylül ayında açıklanan Isocell HP1 Samsung gibi 200 megapiksele kadar kamera sensörlerini desteklemek üzere tasarlandı.

AMD ve Samsung, AMD’nin grafik teknolojisinin Exynos akıllı telefon işlemcilerinde kullanılacağı beklentisiyle 2019 yılında bir iş birliği yaptığını duyurmuştu. 2021’in başlarındaki söylentiler, AMD destekli Samsung işlemcilerin yakında geleceğini öne sürülmüştü ve Computex’te AMD, yeni bir Exynos çip üzerinde mobil sistemin RDNA 2 grafik teknolojisine sahip olacağını doğrulamıştı.

Exynos 2200’ün daha önce piyasaya sürülmesi gerekiyordu, ancak Samsung gizemli bir şekilde 11 Ocak için planlanan kendi lansman etkinliğini göstermedi. Normalde, Exynos işlemcileri Kuzey Amerika dışındaki bölgeler için ayrılırken, ABD Qualcomm’un Snapdragon mobil işlemcilerini kullanıyor. Bu, AMD GPU’yu ve ışın izleme özelliklerini özellikle ABD bölgesinde görülmeyebilir ancak bunu doğrulamak için Galaxy S22’nin lansmanını beklememiz daha doğru olacak.