Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Sanayinin geleceğinde oyun kurucu olmak CC-Link IE TSN ile mümkün

Japonya merkezli CLPA, gerek en yeni endüstriyel haberleşme protokolleri gerekse oluşturduğu güçlü ortaklık sistemiyle şirketlere rehberlik ediyor.

Sanayinin geleceğinde oyun kurucu olmak CC-Link IE TSN ile mümkün

Japonya merkezli CLPA, gerek en yeni endüstriyel haberleşme protokolleri gerekse oluşturduğu güçlü ortaklık sistemiyle şirketlere rehberlik ediyor.

Sanayinin gelişimiyle birlikte fabrikalardaki makineler ve sistemler arası iletişimin hızı ve niteliği giderek artarken değişen ve kişiselleşen beklentilere cevap verebilmek de aynı oranda önem kazanıyor. Bu aşamada mesafeden bağımsız veri iletişiminin belirli protokoller dahilinde yapılması ve seri üretimin standardize edilmesi için uygulanan endüstriyel haberleşme sistemleri küresel rekabet için gerekli alt yapıyı sağlıyor. Endüstriyel haberleşme alanında faaliyet gösteren Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association) ise gerek en yeni endüstriyel haberleşme protokolleri gerekse oluşturduğu güçlü ortaklık sistemiyle endüstriyel haberleşme sistemlerinin gelişmesinde global bir oyuncu olarak konumlanıyor. Endüstriyel CC-Link IE TSN ağ teknolojisini dünyanın her noktasına ulaştırmayı hedefleyen CLPA, rehberlik ettiği şirketlerle sanayinin dönüşümünde rol alıyor.

 

Endüstriyel haberleşmede öncülüğünü sürdüren CLPA, geliştirdiği CC-Link IE TSN ile performans, üretkenlik ve verimliliğin kilit noktasında yer alıyor. Bir önceki CC-Link IE’ye dayalı yeni nesil bir ağ olarak dikkat çeken CC-Link IE TSN, gelecekteki pazar taleplerini karşılamak için geliştirilen Zamana Duyarlı Ağ (TSN) teknolojisine öncülük ediyor. Üstelik CC-Link IE TSN, veri akışının kontrollerini ve önceliklendirilmesini sağlayan TSN teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak da dikkat çekiyor. Performans ve işlevselliği üst seviyeye taşıyan bu teknolojinin en önemli faydaları arasında şirketlere dijital dönüşüm stratejileri kapsamında veriye dayalı öngörü imkânı sunması yer alıyor.

CC-Link IE TSN ile şirketleri Sanayi 4.0’a hazırlıyor

BT sistemi ile üretim alanı arasında kesintisiz haberleşme sunan Ethernet tabanlı açık entegre network CC-Link IE TSN, ana veya yerel istasyon olarak çalışabiliyor. Gerçek zamanlı çalışma performansı sayesinde CC-Link IE TSN, fabrikalarda gerekli esnekliği sağlayarak verimliliği maksimize ediyor. Standart Ethernet desteği, çok çeşitli ağ uyumlu cihaz ve tanılama yazılımının kullanılmasına olanak tanıyarak bakımı kolay, entegre bir ağ altyapısının gerçekleştirilmesini sağlıyor. Uç cihazlar ve BT sistemleri tarafından toplanan ve analiz edilen bilgileri içeren TCP/IP haberleşmesini destekleyen Ethernet haberleşmesi, CC-Link IE TSN’nin gerçek zamanlı kontrol haberleşmesi ile aynı hatta bir arada çalışabiliyor. Bu sayede BT sistemlerine üretim yeri ve zaman bilgisini hızlı ve güvenli bir şekilde aktarabilen bu teknoloji, yapay zekâ destekli veri analizi ile tahmine dayalı kestirimci bakım ve daha fazla süreç iyileştirmesi yapabilmeyi sağlıyor. Otomotiv sektöründen yarı iletken üretim ekipmanlarına kadar kapsamlı bir faaliyet alanı bulunan bu teknoloji sayesinde şirketler, proses şeffaflığı ve üretkenliklerini daha üst düzeylere taşıma fırsatı elde ediyor.

CC-Link IE TSN ve daha fazlası CLPA ekosisteminde yer alıyor

CC-Link IE TSN teknolojisini dünyaya kazandıran CLPA, birlikte yol aldığı şirketlere Sanayi 4.0’ın ve global rekabet sınırlarının kapılarını aralıyor. Çalışmalarını Japonya merkezli olmak üzere 11 yerel ofisi üzerinden sürdüren CLPA, endüstriyel haberleşmede çığır açan CC-Link IE TSN başta olmak üzere birçok protokol ile ilgili teknolojilerin gelişimini sağlarken şirketlerin de bu teknolojilere entegre olmasına rehberlik ediyor. Üye şirketlerin gelişimini desteklemek için birçok yatırımı hayata geçiren kuruluş, sektörle ilgili tüm gelişmeleri aktarabilmek içinse konvansiyonel ve interaktif çözümler sunuyor. Çeşitli fuarlara katılma ve seminerler planlayıp organize etme yoluyla CC-Link kullanımını daha geniş bir boyuta taşımak üzere çalışmalar yapan CLPA, ilgili ürünler özelinde internet üzerinden bilgi akışı sağlıyor ve ürün seçiminden ürün geliştirmeye kadar bütünleşik destek sunuyor.

Sanayi 4.0’a uyumlu dünya standartlarında akıllı üretime adım atmayı hedefleyen şirketler, CC-Link IE TSN hakkında detaylı bilgi almak için web sitesi üzerinden CLPA Türkiye temsilciliğiyle iletişime geçebiliyor.