Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Sharp’ın Yüzde 60’ı artık Foxconn’un! O artık Tayvan’lı

iPhone’ların üreticisi Tayvanlı Foxconn Japon teknoloji devi Sharp’ın çoğunluk hisselerini 3.5 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Uzun süredir gündenme olan ve çeşitli ertelemelere rağmen Japon elektronik devi Sharp’ın yüzde 66’lık kısmının Tayvanlı üretim devi Foxconn Technology Group tarafından satın alınacağı resmen açıklandı.

İki şirket tarafından yapılan açıklamada, Foxconn’un Sharp’ta hakim ortak olmak için 3.5 milyar dolar ödeyeceği belirtildi.

Japon hükümetinin şirketi elinde tutmak için gösterdiği çaba sonuçsuz kaldı.

Foxconn Sharp’ı satın alabilmek için oldukça ciddi rakiplerle mücadele etmek zorunda kaldı.

Şirketin kontrolünün Japonya’da kalmasını isteyen Japon hükümeti tarafından desteklenen bir girişim de, Sharp’ı satın almaya çalıştı. Ancak 2012’den bu yana söz konusu anlaşmayı kovaladığını söyleyen Foxconn Başkanı Terry Gou istediğini aldı.

Taraflar arasında daha önce bir ön anlaşmaya varıldığı açıklansa da, Sharp’ın finansal durumuna dair yeni bilgilerin ortaya çıkmasıyla birlikte satış süreci askıya alınmıştı. Sharp’ın sırtındaki mali yükün büyüklüğü konusundaki detaylar belirsiz olsa da, 2.7 milyar dolar civarındaki rakamlar sıklıkla telaffuz ediliyor. Bu mali yük nedeniyle, daha önce 6.24 milyar dolar olarak duyurulan satış bedeli, 3.5 milyar dolara çekildi.

Foxconn Sharp’ın çoğunluk hissesini satın alarak hedeflerinin değiştiğini de gözler önüne sermiş oldu. Bugüne kadar daha çok bir “üstlenici” olarak teknoloji dünyasında kendisine yer bulan Tayvanlı şirket, diğer elektronik şirketleri için ürün ve bileşen montajı yapmasıyla ün kazanmıştı. Ancak Sharp’ın satın alınmasıyla birlikte Foxconn “bileşen tedarikçisi” sıfatını da adının önüne eklemiş oldu. Sharp anlaşması Terry Gou’nun “kendi ürünlerini satma” hedefinin gerçekleşmesi yönünde de önemli bir adım niteliği taşıyor.