Sosyal Medya

Mobil

Snapdragon 850, Qualcomm’un Windows PC’ler için üretilen ilk çipi

Snapdragon 850, Qualcomm'un Windows PC'ler için üretilen ilk çipi. İnternete Sürekli Bağlı Windows PC'ler artık mümkün. İşlemcinin İçerisinde Mobil Bağlantı Mümkün Olacak.

İnternete Sürekli Bağlı PC’ler için Önemli Adım! Snapdragon 850

Snapdragon 850, Qualcomm’un Windows PC’ler için üretilen ilk çipi.

Qualcomm bir hobi geliştirdi. Akıllı telefon odaklı ve giyilebilir ürünlerine ek olarak son zamanlarda Nesnelerin İnterneti ve VR kulaklıkları için özel çipler üretiyor. Bugün, Tayvan’daki Computex 2018’de şirket, özellikle Windows cihazları için tasarlanmış bir işlemci olan Snapdragon 850’yi tanıttı. Çipin Qualcomm’un sayısız ortakları tarafından yapılan bu yaz, Snapdragon cihazlarında yeni nesil bir Windows sürmesi gerekiyor. Aslında, Samsung bugün Snapdragon 850 tarafından desteklenen 2’si 1 arada bir bilgisayar yapacağını açıkladı.

Peki, PC için üretilmiş bir yonga seti telefon için yapılandan nasıl farklı?

Snapdragon 850’nin bir akıllı telefondan daha büyük (dizüstü bilgisayarlar ve dönüştürücüler gibi) cihazlarda kullanılması gerektiği için, aşırı ısınma olmadan daha yüksek saat hızlarında çalışabilir. Daha büyük bölümlerdeki ekstra alan daha iyi dağılmaya olanak tanır. Daha hızlı 2.96GHz saat hızı sayesinde (diğer tweaks’ler arasında), Snapdragon 850, 835’ten yaklaşık yüzde 30 daha hızlıdır.

Qualcomm ayrıca Snapdragon 850’nin PC’ler için frekanslarını ve yazılımlarını da optimize etti, ancak işlemcinin 10nm mimarisi 835’e çok benzer. Bu geliştirmeler, şimdiye kadar test ettiğim Snapdragon 835 destekli dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında 850 ile donatılmış bir referans cihazında belirgin bir şekilde daha hızlı bir performans sağladı. Adobe Photoshop’ta web kamerasıyla çekilen resmi hafifçe düzenledim ve sistem şaşırtıcı derecede düzgün ve duyarlıydı. Bu yılın başlarında incelediğim ASUS NovaGo’da, Photoshop’u çalıştırmak ancak kararsızdı.

Microsoft, bu yıl Build’ta ARM tabanlı PC’ler için 64-bit desteği sunduğundan, birçok geliştirici, uygulamalarını platform için yeniden derleme sorununa gitmedi.

Snapdragon 850, Qualcomm'un Windows PC'ler için üretilen ilk çipi

Snapdragon 850, HDR ekranları ve 4K çekimini dahili kamera ile destekliyor

Ancak 4K’da çekim yapmak için bir dizüstü bilgisayar veya tabletin kamerasını kullanmak saçma görünüyor. Qualcomm, X20 LTE modemini, 1.2 Gbps aktarım hızlarına kadar çıkabileceğini söyleyen Snapdragon 850’ye dahil etti ve “operatörlerin % 90’ının LAA (Lisans Destekli Erişim) teknolojisine sahip gigabit LTE’yi elde etmesine izin verdi.Bu Snapdragon-powered PC’ler için daha hızlı ve daha yaygın kapsama anlamına gelebilir.

Daha önce anlattığım tüm özelliklere ek olarak, 850’nin kullanımınıza bağlı olarak 25 saate kadar dayanması gerekiyor.Halihazırda etkileyici olan mevcut bağlı PC’lerin sağladığı ürünün 20 saatten daha uzun olması.

Snapdragon üzerinde Windows cazip bir platform kalır. 850, Microsoft’un 64bit uygulamaları yerel olarak destekleme çabasıyla birlikte, performans ve uyumluluk konusundaki en büyük sorunlardan bazılarını ele alabilir.