Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

2016’da Türkiye En Çok Kimi Sevdi?

2016'da Türkiye En Çok Kimi Sevdi? Spotify FlashBack 2016 Türkiye Verileri Açıklandı!. TÜM DETAYLAR BURADA! Spotify FlashBack 2016 Türkiye!

Spotify FlashBack 2016 Türkiye açıklandı!

Spotify 2016’nın en çok dinlenen sanatçılarını, albümlerini, şarkılarını ve yılın müzik trendlerini gösteren Spotify FlashBack 2016 Türkiye verilerini yayınladı.

Spotify FlashBack 2016 Türkiye – 2016 ’da Spotify’da En Çok “Drake” Dinlenirken, Türkiye’de ise Sia ve Sıla Rüzgarı Esti. 


 
Spotify 2016’nın en çok dinlenen sanatçılarını, albümlerini, şarkılarını ve yılın müzik trendlerini gösteren verileri yayınladı. Spotify TOP listelerine göre Drake, 2016’da dünyada en çok dinlenen şarkı ve albümün sahibi oldu. Rihanna ise tüm dünyada en çok dinlenen kadın sanatçı olarak bu yıl da geçen sene olduğu gibi listenin başında.

2016'da Türkiye En Çok Kimi Sevdi? Spotify FlashBack 2016 Türkiye

Drake, Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçı olurken, en çok dinlenen sanatçı koltuğunu ise ülkemizde Sia’ya kaptırdı. Aynı zamanda 2016 yılında Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı da olan Sia’dan sonra, en çok dinlenen kadın şarkıcı ise Rihanna. Türkiye’de en çok dinlenen Top 5 sanatçı listesindeki tek Türk sanatçı ise Sıla oldu.

“Drake bu yıl durdurulamaz bir başarı yakaladı – O global ölçekte gerçek bir süperstar,” diyen Spotify’ın İçerik ve Strateji’den Sorumlu Başkanı Stefan Blom, “Bu yılın en çok dinlenen albumü ve en çok dinlenen şarkısına imza atmış olmasının yanı sıra, başarıyla tamamladığı Summer Sixteen turnesi ile Drake, tam da ondan beklendiği gibi hayranları ile sürekli etkileşim halindeydi. 2016’da müzik sektörüne damga vurması şaşırtıcı değil” dedi.

Müzikseverler 2016 yılında her zamankinden daha fazla yeni müzik ve sanatçı keşfetti. ZAYN, bu yılın en iyi çıkış yakalayan ismi oldu. Spotify’ın her hafta kişiye özel olarak sunduğu keşif listelerinden oluşan “Haftalık Keşif” (Discover Weekly) özelliği ise 2016 yılında 9 milyar kez dinlendi. Spotify üzerinden 2016 yılında hem dünyada hem Türkiye’de en çok müzik dinlenen gün ise 11 Kasım Cuma oldu.

2016'da Türkiye En Çok Kimi Sevdi? Spotify FlashBack 2016 Türkiye

2016’nın müzik trendlerinden albümlerine, sanatçılarına ve çalma listelerine uzanan tüm liste kırılımlarını aşağıda görebilirsiniz.

Spotify 2016 Global ve Türkiye Top Listeleri- Spotify FlashBack 2016 Türkiye

Global – En Çok Dinlenen Sanatçılar

Drake üst üste ikinci kez, dünyanın en çok dinlenen sanatçısı oldu. 2016 yılında Spotify üzerinden toplam 4,7 milyar kez dinlenen Drake, geçen yıl 1,8 milyar olan dinlenme rakamını 2016’da neredeyse 3’e katladı. Drake, Spotify’da 8,9 milyar dinlenme rakamı ile tüm zamanların en çok dinlenen sanatçısı.

Global – 2016’da En Çok Dinlenen TOP 5 Sanatçı:

Türkiye’de En Çok Dinlenen TOP 5 Sanatçı:

Türkiye’de En Çok Dinlenen TOP 5 Türk Sanatçı:

Global – En Çok Dinlenen Kadın Sanatçı

2016 yılında 2,5 milyarın üzerinde dinlenme rakamı ile Rihanna, Spotify’da en çok dinlenen kadın sanatçı oldu ve geçen seneki birinciliğini bu yıl da kimseye kaptırmadı. Rihanna’yı 2016’da Ariana Grande, Sia, Adele ve Fifth Harmony takip etti. Yılın TOP 5 listesi ise şöyle:

Türkiye – En Çok Dinlenen TOP 5 Kadın Sanatçı

Global – En Çok Dinlenen Erkek Sanatçı

2015 yılının sonlarına doğru çıkardığı Purpose albümünün etkisiyle Justin Bieber, yılın şampiyonu olan Drake’in ardından, 2016 yılının en çok dinlenen erkek sanatçısı oldu. Justin Bieber’ı Twenty One Pilots, Kanye West ve Coldplay izledi. Yılın en çok dinlenen TOP 5 erkek sanatçı listesi şöyle:

Türkiye – En Çok Dinlenen TOP 5 Erkek Sanatçı

Global – Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçıları – Spotify FlashBack 2016 Türkiye

One Direction hayranlarının hala büyük sevgi duydukları ZAYN, 2016 yılının en iyi çıkış yapan sanatçısı oldu. 2016 çıkış yapan sanatçılar TOP 5 listesinde ZAYN’ı, FRENSHIP, Anne-Marie, Madeintyo ve Rob $tone takip etti. İşte 2016’nın en iyi çıkış yakalayan sanatçılarından oluşan TOP 5 çalma listesi:

Global En Çok Dinlenen Şarkılar

Drake’in One Dance’i, 970 milyon dinlenme rakamı ile geçen sene ve şimdiye kadar Spotify’da en çok dinlenen şarkı olan Major Lazer’ın (ft. MØ ve DJ Snake) Lean Onşarkısını sollayarak 2016’da tarih yazdı. Türkiye’de en çok dinlenen TOP 5 şarkı listelerinde ise Sia’nın Cheap Thrills ilk sırada yer alırken, listedeki tek Türkçe şarkı Eypio ve Burak King düeti Günah Benim oldu. İşte 2016’nın Türkiye’de ve globalde en çok dinlenen TOP 5 şarkı listeleri:

Türkiye’de En Çok Dinlenen Top 5 Şarkı:

En Çok Dinlenen Albümler

Drake’in Views adlı albümü 2016 yılının Nisan ayında yayınlandığı andan itibaren yıl boyunca Spotify üzerinden 2,45 milyar kez dinlenerek, yılın en çok dinlenen albümü oldu. 2016’nın en çok dinlenen albüm listesi ise şöyle:

Türkiye’de En Çok Dinlenen Top 5 Albüm:

Global – En Popüler Çalma Listeleri

Spotify’ın 2 milyonun üzerinde çalma listeleri arasında Today’s Top Hits, 12 milyona yakın takipçi ile yılın en popüler çalma listesi oldu. 2016’nın en popüler çalma listeleri şöyle:

Türkiye’de En Popüler Çalma Listeleri

Dünya’da Çalma Listesi konusuna göre listelere en çok eklenen şarkılar:

Dünya’da Müzik Türlerine Göre En Çok Dinlenen Sanatçılar:

2016’da Yükselen Müzik Türleri:

  • Ambient Fusion
  • Witch House
  • Indie Emo
  • Underground Latin Hip Hop
  • Baile Funk
  • Dangdut
  • Hoerspiel
  • Speed Garage
  • Brazilian Gospel
  • World Meditation