Sosyal Medya

Genel

Spotify’a Tazminat Davası Şoku!

Spotify’a 150 milyon dolarlık tazminat davası açıldı.

Amerikalı müzik sanatçısı David Lowery, müzik servisi Spotify’ı mahkemeye verdi. Şarkılarının yasadışı şekilde dağıtıldığını iddia eden sanatçı, Spotify’a 150 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Spotify’ın telifli kompozisyonların yeniden üretimi ve dağıtımı için gerekli lisansları kasten almadığını belirten David Lowery, müzik servisinin telif hakkı sahiplerine zarar verdiğinin altını çizdi. Lowery’nin iddiaları bunlarla sınırlı değil. Lowery’ye göre Spotify’da müzisyenin grubu Cracker’a ait şarkılardan King of Bakersfield, Almond Grove ve Tonight I Cross the Border izinsiz ve illegal şekilde yer alıyor. Lowery bununla birlikte Spotify’ın ödenmemiş telifler için 17-25 milyon dolar arasındaki miktarı rezervlerinde tuttuğunu iddia ediyor.

Konu ile ilgili Spotify’ın küresel iletişim sorumlusu Jonathan Price’tan açıklama geldi. Şarkı yazarlarına ve yayıncılara her bir kuruşu ödemeye kararlı olduklarını belirten Price, özellikle Amerika’da hak sahiplerinin tespitini sağlayan verilerin sorunlu olduğunu söyledi.