Sosyal Medya

TeknoTalk Tv

TSPB’nin ‘Kısa Film Yarışması’ başvuru tarihi yoğun talep üzerine 3 Ekim’e uzatıldı!

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği ‘Kamera Elinde Geleceğin Cebinde’ Kısa Film Yarışması senaryo başvurularına gelen yoğun talep nedeniyle 3 Ekim Pazartesi gününe kadar uzatıldı.

TSPB’nin ‘Kısa Film Yarışması’ başvuru tarihi yoğun talep üzerine 3 Ekim’e uzatıldı!

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği ‘Kamera Elinde Geleceğin Cebinde’ Kısa Film Yarışması senaryo başvurularına gelen yoğun talep nedeniyle 3 Ekim Pazartesi gününe kadar uzatıldı. Her yaştan katılımcıya açık olan yarışmaya başvurular online olarak www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Yarışmaya katılmak isteyen sinemaseverlerin 3 Ekim 2022 tarihine kadar senaryolarını paylaşmaları gerekiyor. “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” temalı bu yılki yarışmanın sloganı, “Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…” Yarışma sonunda dereceye girenler toplamda 70 bin TL’ye varan ödülleri kazanacak. 

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) 2014 yılından bu yana başarıyla yürüttüğü ve artık gelenekselleşen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’nın sekizincisi için senaryo başvuru tarihi 3 Ekim Pazartesi gününe kadar uzatıldı. “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” teması ile 23 Haziran’da başlayan yarışmada, senaryo başvuru tarihi 3 Ekim’de sona eriyor. Senaryo dilinin Türkçe olması ve üç ile beş sayfa arası olacak şekilde hazırlanması gerekiyor. Yurt içi ve yurt dışından herkesin katılımına açık olan yarışmaya başvuru ücretsiz. Başvuru kayıtları; www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden yapılıyor. Ön elemeyi geçen senaryoların sahipleri; İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri ve Medcezir, Ufak Tefek Cinayetler, Menajerimi Ara, Yargı gibi izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin’in katılımıyla 22 Ekim’de ‘sinema unsurları’ konulu bir atölye çalışmasına katılmaya hak kazanacak.

Bu yılın film teması ‘Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak’…

TSPB’nin sinemanın toplumsal dönüşümdeki gücüyle ülkede finansal okuryazarlık ve sermaye piyasalarına yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği ve her yıl yeni bir temayla yürüttüğü kısa film yarışmasının bu yılki teması, “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” olarak belirlendi.

Önce senaryolar seçilecek, sonra filmler çekilecek

TSPB’nin bu yıl sekizincisini düzenleyeceği “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması bu yıl yoluna yeni bir sayfa açarak devam ediyor. Bu yılki yarışmaya katılacak sinemaseverler, önce “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” temasına uygun hazırladıkları senaryolarını gönderecekler. TSPB Ön Jürisi tarafından değerlendirilen senaryolar daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri ve 2013-2017 yılları arası İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde Senaryo Yazarlığı ve Senaryo Teknikleri dersleri veren, hali hazırda Kanal D İçerik Geliştirme Yöneticisi Duygu Ertekin tarafından seçilecek. Ön elemede, temaya uygun olmayan ve iyi bir şekilde işlenmemiş filmler elenerek daha kaliteli filmlerin çıkması hedefleniyor. Senaryo aşamasını geçen adaylar “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’na bu senaryolarını filmleştirerek katılabilecek.

Kazananlara toplamda 70 bin TL tutarında ödüller verilecek

Yarışmada ödül alan birinci filme 25.000 TL, ikinci filme 20.000 TL, üçüncüye ise 15.000 TL tutarında ödül verilecek. Yarışmada, ayrıca 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden sinema dünyasının önemli ismi Cüneyt Cebenoyan adına da 10.000 TL değerindeki “Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü” verilecek.

Filmler üç jüri ekibi tarafından değerlendirilecek

TSPB Jürisi ve Senaryo Jürisi’nin değerlendirmeleri sonrası, senaryo elemesini geçen katılımcıların filmleri sinema ve akademi dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı Ana Jüri tarafından değerlendirilecek. Jüride, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Kurgu Atölyesi, Belgesel Film Yapımı ve Kurmaca Film Yapımı konularında dersler veren Alp Birol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri, Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Vardan, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel, izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin ve ünlü oyuncu Feride Çetin’in yanı sıra TSPB adına TSPB Genel Sekreteri Serdar Sürer de yer alacak.