Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

Twitter’ın bazı kaynak kodları GitHub’ta online yayınlanmış

Kodlar gitHub'a gönderilmiş ancak daha sonra mahkeme kararıyla kaldırılmış...Twitter'ın yeni patronu Elon Musk için bir başka utanç verici gelişme daha yaşandı ve Cuma günü yayınlanan mahkeme dosyalarına göre, sosyal medya sitesinin kaynak kodunun bazı bölümlerinin ortaya çıktığı doğrulanıyor.

Twitter’ın kaynak kodunun bazı bölümlerinin çevrimiçi olarak sızdırıldığı ortaya çıktı

Kodlar gitHub’a gönderilmiş ancak daha sonra mahkeme kararıyla kaldırılmış…

Twitter’ın yeni patronu Elon Musk için bir başka utanç verici gelişme daha yaşandı ve Cuma günü yayınlanan mahkeme dosyalarına göre, sosyal medya sitesinin kaynak kodunun bazı bölümlerinin ortaya çıktığı doğrulanıyor. Söz konusu gelişme New York Times, Twitter’ı mümkün kılan temel programlamanın çevrimiçi olarak sızdırıldığını tarafından da doğrulandı.

Mahkeme dosyalarına göre Twitter, rahatsız edici kodun yayınlandığı Github işbirlikçi programlama ağından kaldırılması çabasıyla telif hakkı ihlali iddiasında bulundu. Kod bu talep sonrası, aynı gün kaldırılırken, kodun ne kadar süreyle halka açık kaldığına ilişkin ayrıntılar ve sızıntının kapsamı veya derinliği ise henüz açıklanmadı. Mahkeme ayrıca o kodu gönderen ve indirinlerin kullanıcı bilgilerinin iletilmesini de GitHub’tan istedi.

NYT’nin şirket içindeki bu sızıntıyla ilgili iç soruşturmayı bilen kaynaklarına göre, Twitter yöneticilerinin bunun “geçen yıl ”  işeten ayrılan hoşnutsuz bir çalışanın işi olduğuna neredeyse kesin gözüyle baktıklarını da söylüyor.

NYT ile konuşan aynı yönetici, öncelikle çalınan koddan elde edilen ifşaların, yeni istismarları ortaya çıkararak veya kötü aktörlerin Twitter kullanıcı verilerine erişmesine izin vererek gelecekteki bilgisayar korsanlığı çabalarını güçlendirebileceğinden endişe duyuyor.

Görünen o ki, Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra hiç bir şey Twitter için eskisi gibi olmayacak…