Sosyal Medya

Akıllı/Smart Cihazlar

Universal App Nedir? Akıllı Telefonlara Uygulanabilir mi?

Universal app, herhangi bir işletim sistemi için kodlanmış olmasına rağmen, diğer sistemlerle de kolaylıkla uyum sağlayabilen uygulamadır.

Akıllı telefon piyasasına dair uygulamalar ve benzeri şeyler geliştikçe, tüketicilerin bu piyasadan ve firmalardan beklentileri de buna paralel bir şekilde artış gösteriyor, çıta günden güne yükseliyor.

Bu tarz durumlarda genellikle firma açıklamaları esas alınsa da, pek çok dedikodunun yayıldığını, sızıntı haberlerinin geldiğini ve kullanıcılarda ciddi anlamda beklentiler de oluştuğunu görebiliyoruz.

Bu konudaki en son çalışma ise universal app olarak tabir edilen bir uygulamanın geliştirilmesi ve günden güne cihazlara ve işletim sistemlerine yayılması olarak tarif edilmekte. Peki nedir bu universal app? Dilerseniz biraz buna dair bilgilendirme yapalım.

Universal app, asıl olarak herhangi bir işletim sistemi için kodlanmış olmasına rağmen, diğer sistemlerle de kolaylıkla uyum sağlayabilen ve çalışması konusunda herhangi bir zorluk yaşamayan uygulamalara günümüzde verilen kısa addır. Aynı zamanda bir işletim sistemi içerisinde farklı cihazlarla da çalışabilecek olan (tablet, akıllı telefon, bilgisayar gibi) programlar da benzer bir şekilde adlandırılmakta.

Universal app’ın uygulanışına dair son örnekleri ise Microsoft telefonlar içerisinde yüklü olan Windows 10 işletim sistemine yönelik olarak da çıkartılacak Android programlarda görmekteyiz. Genel olarak kullanıcı memnuniyetine yönelik olarak tasarlanacak bu programlarda başarıya ulaşmak ise kodlama ve grafik tasarımcılarının yüksek gayretleri sonucunda ortaya çıkacak.

Başarıya ulaşıp ulaşmayacağı, kullanıcının takdirini kazanıp kazanmayacağı henüz belli olmayan bu çalışma üzerine çıkacak haberleri ise sitemiz Cepkolik’ten güncel olarak takip edebilirsiniz.