Vodafone ile Huawei’den 5G Geliştirme Anlaşması İmzalandı

Vodafone ile Huawei’den 5G Geliştirme Anlaşması İmzalandı

Vodafone ile Huawei’den 5G anlaşmasını duyurdu. 2020 yılında denemelerine başlanacağı ve global olarak gelmesinin 2022’li yılları bulacağı düşünülen 5G için çalışmalar devam ediyor.

5G teknolojisinin 2020 yılı gibi Güney Kore’de test aşamasıyla sınırlı kullanıma geçeceği tahmin ediliyor. En azından 5 senelik bir vaktin olduğu 5G teknolojisi konusunda belki de en çok gündem oluşan ülke Türkiye.

Türkiye’deki 5G ilgisi nereden çıktı?

4G ihalesinin ertelenmesinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı 4G yerine doğrudan 5G’ye geçelim açıklaması, bizi 5G’nin en çok konuşulduğu ülke haline getirdi. Hem de 5G’ye (en az) 5 sene varken.

Henüz geliştirilme aşamasında olan 5G teknolojisine Türkiye’nin nasıl bir destek ve katkıda bulunacağı, hadi bu teknolojiye geçelim desek de dünya geçmeden nasıl geçeceğimizin cevapları henüz verilemese de, 5G ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor.

Vodafone ile Huawei’den 5G anlaşması

Global olarak pek çok ülkede operasyonlarını sürdüren Vodafone, Huawei ile beraber stratejik bir geliştirme anlaşması imzaladı.

Global olarak Vodafone ile Huawei, stratejik bir çalışma grubu oluşturacak ve henüz geliştirme aşamasında olan 5G teknolojisi için çalışmalar yapacaklar.

Vodafone Grubu daha önce 5G teknolojisinin araştırılması konusunda 2013 yılında Surrey Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte çalıştığını duyurmuş ayrıca Dresden Teknoloji Üniversitesi’nde dünyanın ilk 5G laboratuarını kurduğunu ilan etmişti.

Mobil hayatı kökten değiştirecek teknoloji, rekabetçi dijital bir ekonominin temellerini atacak

Araştırmacılar, henüz geliştirme aşamasının ilk evresinde olan 5G teknolojisiyle, mobil şebekelerin hız, esneklik ve sistem zekâsı gibi özelliklerinde köklü gelişmeler yaşanacağını tahmin ediyor. Buna göre, 5G teknolojisiyle birlikte, gecikme süreleri ciddi biçimde kısaltılarak yeni nesil makinelerarası iletişim (M2M) ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT) uygulamaları hayata geçirilebilecek.

Tek bir şebekeye aynı anda çok sayıda cihazın bağlanması mümkün olabilecek. Spektrum verimliliğini artırması, ultra hızlı mobil şebeke erişimini genişletmesi beklenen 5. Nesil mobil iletişim teknolojisinin her aşamasını test edip araştırma geliştirme faaliyetleri yürütecek olan Vodafone ve Huawei’nin imzaladığı mutabakat anlaşmasının bu teknolojinin hayata geçirilmesi için oluşturulacak standardın belirlenmesinde kritik bir rol oynaması bekleniyor. İlk 5G uygulamalarının Güney Kore’de gerçekleştirilecek 2018 Kış Olimpiyatları’nda ve 2020’de Tokyo Olimpiyatları’nda yapılması öngörülüyor.

Vodafone Türkiye CEO’su Öğüt: “Vodafone gelecek teknolojilerin Ar-Ge’sinde her zaman öncü adımlar atıyor, biz de global birikimimizi Türkiye’ye taşımak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

İki şirket arasındaki işbirliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, son genişbant teknolojileri için atılacak her adımı önemsediklerinin altını çizdi.

Öğüt şöyle konuştu: “Tüm dünyada telekomünikasyon sektöründe teknolojik gelişmelere öncülük eden bir şirket olarak, müşterilerimize mükemmel veri kullanım deneyimi yaşatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen sene içinde 5G teknolojisi için çok önemli bir adım atarak dünyanın ilk 5G laboratuvarını kuran ve bu laboratuvarda, araştırmacılara, şebeke donanım ve yazılımı, bilgisayar çipleri, spektrum ve bulut bilişim konularında 5G odaklı test ve değerlendirmeler yapma imkânı sunan Vodafone Grubu’nun şimdi de Çinli teknoloji şirketi Huawei ile atacağı adımların bu teknolojinin standartlarının oluşması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.”

“İki teknoloji devinin yaptığı işbirliği heyecan verici”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Huawei Merkez Asya ve Kafkasya Bölgesi Genel Müdürü Liu Hong Yun ise şu şekilde konuştu:

“5G teknolojisi bağlantılı makinalar ve birbirine bağlı insanlar arasında zamandan ve mekândan bağımsız bir ağ oluşturmaktadır. 5G’nin kablosuz ağları, kapasiteyi 1000 kat artırarak, en az 100 milyar cihazın birbiri ile bağlantısını 10 GB/saniye gibi bir cevap süresi içinde sağlayacaktır. Dünyanın lider 5G çözümleri sunan bir şirketi olarak, 5G’nin tüm bilişim endüstrisinin evrimini inanılmaz hızlandıracağını, geniş tabanlı servis ve uygulamalara hayat verecek bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz. Vodafone ile Huawei arasındaki bu ölçekte bir işbirliğinin yeni teknolojilerin gelişmesi açısından son derece heyecan verici bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Bizim için önemli bilişim merkezlerinden biri olan Türkiye’de de 5G’nin inşasına katkıda bulunmayı önemsiyor ve bu konuda yapacağımız yatırımlarla kendimize güveniyoruz.” dedi.

Ana Sayfa » Güncel Teknoloji » Vodafone ile Huawei’den 5G Geliştirme Anlaşması İmzalandı