Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

WhatsApp Süreli Mesaj Özelliğini Sunuyor ancak 7 gün sınırı ilginç!

WhatsApp Geçici Mesaj Özelliğini Sunuyor ancak 7 gün sınırı ilginç. WhatsApp’ta Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı’na giderek...

 WhatsApp Süreli – Geçici Mesaj Özelliğini Sunuyor ancak 7 gün Sınırı İlginç!

WhatsApp nihayet, belirli bir süre sonra kaybolacak olan geçici mesajları yayınlıyor. Yine de bir sınırlama yok değil. Kaybolan mesajlarınız sohbetinizde yedi gün boyunca görünecek sonra kendiliğinde kaybolacak.

“Amacımız, WhatsApp’taki konuşmaları yüz yüze mümkün olduğunca yakın hissettirmek, bu da onların sonsuza kadar takılıp kalmamaları gerektiği anlamına geliyor. Facebook’un sahip olduğu sohbet uygulaması yaptığı açıklamada, bu yüzden kaybolan mesajları WhatsApp’ta kullanma seçeneğini sunmaktan heyecan duyuyoruz ”dedi. 

WhatsApp, zaten süredir uygulamanın kodunda bu özelliği deniyor. Bununla birlikte, WABetaInfo’nun belirttiği gibi, bu testlerde saniyelerden saatlere kadar kaybolan süreleri kullanbiliyordu.

Genellikle Signal gibi diğer mesajlaşma hizmetleri birkaç dakika ile birkaç saat arasında değişen zaman sınırları sunuyordu. Ancak WhatsApp’ın yedi günlük sınırı oldukça sıra dışı. Şirket, “Ne hakkında konuştuğunuzu unutmamak için” bu süreyle başladığını söyledi

Sonsuza kadar yanında olmak istemediğiniz özel fotoğraflar veya finansal ayrıntılar gibi hassas ayrıntıları göndermek istiyorsanız, kendi kendini yok eden mesajlar kullanışlı olabilir. Bununla birlikte, yedi günlük sınır, bazı insanları belirli türden bilgileri göndermekten alıkoyabilir – bu yüzden faydalı mı faydasız mı insanlarda bir kafa karışıklığı yaratabilir.

Süreli mesajlar hakkında

Süreli mesajlar özelliğini etkinleştirerek WhatsApp üzerinden süreli mesaj gönderebilirsiniz. Bu özellik etkinleştirildiğinde, bireysel sohbette ya da grup sohbetinde gönderilen yeni mesajlar yedi gün sonra kaybolur. Yaptığınız en güncel seçim sohbetteki tüm mesajlar için geçerli olur. Bu ayar, sohbette daha önce gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları etkilemez. Bireysel sohbetlerde, her iki kullanıcı da süreli mesajları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Grup sohbetlerinde, süreli mesajlar yalnızca grup yöneticileri tarafından etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

  • Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolur. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın önizlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.
  • Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Süreli bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin yedi gün sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.
  • Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.
  • Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye dahil edilir. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

Not: Süreli mesajları yalnızca güvendiğiniz kişilerle kullanın. Çünkü örneğin, mesajlaştığınız kişi:

  • Bir süreli mesajı kaybolmadan önce iletebilir veya ekran görüntüsünü alarak kaydedebilir.
  • Süreli mesaj kaybolmadan önce süreli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilir.
  • Süreli mesaj kaybolmadan önce kamera ya da başka bir cihaz kullanarak süreli mesajın fotoğrafını çekebilir.

Süreli mesajlardaki medyalar

Varsayılan olarak, WhatsApp’ta aldığınız medyalar otomatik olarak fotoğraflarınıza indirilir. Süreli mesajlar etkinleştirildiğinde, gönderilen medyalar sohbetten kaybolur ancak otomatik indirme özelliği açıksa telefona kaydedilir. WhatsApp’ta Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı’na giderek otomatik indirme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.


Yine de WhatsApp’ın geçici mesaj özelliği hakkında daha fazla bilgiyi  buradan  ulaşabilirsiniz .