Sosyal Medya

Mobil Uygulamalar

WhatsApp’a Avrupa Birliği’nden 50 Milyon Euro Ceza Hazırlığı!

whatsApp şok üstüne şok yaşıyor. Hindistan'dan sonra şimdi de Avrupa Birliği ceza hazırlığında. WhatsApp'a Avrupa Birliği'nden 50 Milyon Euro

Avrupa Birliği’de WhatsApp’ın kişisel verilerin gizliliğini ihlal ettiğini düşünüyor!

Avrupa Birliğinden de WhatsApp’a yüklü ceza hazırlığı…

WhatsApp uygulamasının kişisel verilerin Facebook ile paylaşılması konusunda hatalar yaptığı ve Avrupa’daki kullanıcıları bu konuda gerekli biçimde bilgilendirmediği için ceza alabileceği belirtildi.

Hindistan’dan sonra WhatsApp’ı özellikle kişisel verilerin gizliliği ve dayattığı kullanıcı sözleşmeleri konusunda geri adımlar atmaya zorlayacak önemli yeni bir adım bu olabilir. Bu arada söz konusu cezanın 50 milyon Euro olabileceği bilirtildi.

Politico’nun internet sitesinde çıkan yazıda, WhatsApp’ın Avrupa’daki merkezinin yer aldığı İrlanda’da bulunan veri koruma kurumunun şirketin kişisel verileri kullanımına yönelik incelemesini sürdürdüğü kaydedildi.

İncelemenin, WhatsApp uygulamasının kişisel verilerin Facebook ile paylaşılması konusunda hatalar yaptığı ve Avrupa’daki kullanıcıları bu konuda gerekli biçimde bilgilendirmediği için başlatıldığı anımsatılan haberde, bunun AB çapında 2018 yılında yürürlüğe giren Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) aykırı olduğu belirtildi.

Haberde, şirkete verilecek ceza konusunda İrlanda Veri Koruma Kurumunun AB üyesi diğer ülkelerdeki ilgili mercilerle görüşmelerde bulunduğu, WhatsApp’ın AB kişisel veri kurallarındaki şeffaflık şartlarını ihlalden ötürü 30 ile 50 milyon euro arasında para cezası ile karşılaşabileceği ifade edildi.

AB veri düzenleyicilerinin kararı ile birlikte WhatsApp’ın kişisel verileri kullanış biçimini de değiştirmesi gerekeceğine dikkat çekilen haberde, söz konusu para cezasının bu yıl içinde açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

Haberde, Facebook’un finansal raporlarında WhatsApp’a gelebilecek para cezası için 77,5 milyon euroluk bir kaynak ayırdığına dikkat çekildi.

Yeniden belirtmekte fayda var özellikle Hindistan ve Avrupa Birliği Komisyonu, WhatsApp’ın yeni politikalarını hayata geçirmesini engelleyebilecek güçleri var…