Sosyal Medya

Güncel Teknoloji

Xiaomi, 2020 Fortune Global 500 listesinde 422. sırada yer aldı

Xiaomi, 2020 Fortune Global 500 listesinde 422. sırada yer aldı

Listede bir önceki yıl 468. sırada yer alan Xiaomi, bu yıl 46 basamak yükselerek 422. sıraya yerleşti. Şirket İnternet Hizmetleri ve Perakende kategorisinde geçen yılki yerini koruyarak 7. sırada yer aldı

Xiaomi Corporation, kuruluşunun 10’uncu yılında Fortune Global 500 Listesi’nin 422’inci sırasına yükseldi. Listeye ikinci yıldır üstüste girmeyi başaran Xiaomi, 2019 yılında 468’inci sıradan giriş yaptığı listede, en en genç şirket olarak yer almıştı.

Bu yıl 422’inci sıraya yükselen şirketin gelirleri bir önceki seneye göre yüzde 34,8 artarak 29 milyar 795 milyon dolara (205,84 milyar RMB) ulaşırken net kârı ise 1 milyar 453 milyon dolar (34,8 milyar RMB) olarak hesaplandı. Şirket, İnternet Hizmetleri ve Perakende kategorisinde 7’inci sıradaki yerini korumayı da başardı.

Xiaomi CEO’su, Başkanı ve Kurucusu Lei Jun, “Bu yıl Xiaomi’nin 10. Kuruluş yıldönümü. Geriye dönüp geçtiğimiz on yıla baktığımızda dünya genelindeki 19 bin çalışanımız, Mi Fanları, kullanıcılar, iş ortaklarımız ve dostlarımız olmasaydı bu başarıyı elde etmemiz mümkün değildi. 2020 yılı çeşitli radikal değişikliklerle derinden etkilendiğimiz, hepimiz açısından olağandışı bir yıl oldu. Bu zor dönemde bize destek olan herkese teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Dünyanın her köşesindeki Mi Fanlarına ve kullanıcılara en erişilebilir ve dürüst fiyatlarla sürekli olarak en yenilikçi ürünleri üretme ve sunma taahhüdümüzü sürdürdüğümüzü vurgulamak için bunu bir fırsat biliyorum” dedi.

2010 yılının Nisan ayında akıllı telefonlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) platformuyla birbirine bağlanan akıllı donanımlar üretmek amacıyla kurulan Xiaomi, geçtiğimiz Temmuz ayında Fortune 500 Çin listesine bu yıl üç basamak yükselerek 50’inci sıradan girmeyi başardı. Şirket ayrıca, Boston Consulting Group tarafından 2020 yılında dünyanın en yenilikçi 50 şirketi arasında 24’üncü, 2020 Forbes Global 2000 listesinde ise 384’üncü sırada yer aldı.

Xiaomi, benzersiz “triatlon” iş modeli ve 5G çağındaki öncü konumuyla tüketiciler açısından büyük bir marka değeri taşıdığını ve güçlü büyüme potansiyeli olduğunu göstermeye devam ediyor. Uluslararası pazar araştırma kuruluşu IDC’ye göre, Haziran 2020 itibariyle şirket, satış hacmi açısından dünyanın 4. akıllı telefon markası olmayı sürdürüyor.

Xiaomi, aynı zamanda akıllı donanım geliştirme konusunda uzmanlaşmış 200’ün üzerinde ekosistem şirketine yatırım yaparak Mart 2020 sonu rakamlarına göre akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar hariç yaklaşık 252 milyon bağlantılı akıllı donanımla dünyanın en büyük tüketici IoT platformunu oluşturdu.

Dünyadaki büyümesine yaklaşık 6 yıl önce başlayan Xiaomi, uluslararası pazar araştırma şirketi Canalys’e göre Haziran 2020 itibariyle faaliyet gösterdiği toplamda 90 küresel pazarın neredeyse yarısından fazlasına tekabül eden 50 pazarda en çok satış yapan ilk beş şirket arasında yer almayı başardı.

Xiaomi Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Başkanı Chew Shou Zi konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Küresel pazarlarda yılın başından şu ana kadar çok iyi sonuçlar elde ettik. 2020 yılının ilk çeyreğinde ilk kez küresel pazarlardan elde ettiğimiz yurtdışı gelirlerin şirket gelirlerinin yarısını oluşturduğuna şahitlik ettik. Kaynaklarımızı ve yeteneklerimizi altı yıl önce başladığımız bu küresel genişleme yolculuğumuza odaklıyor ve dünyadaki herkesin mümkün olan en yenilikçi ürünlerden faydalanmasına olanak tanıma misyonumuzu yerine getiriyoruz. Salgının etkilerini bu yılın ilk birkaç ayında hissettik. Ancak tecrit önlemlerinin kademeli olarak kaldırılması, üretim ve tedarik zincirimizi güvence altına almak için gösterdiğimiz çabalar, küresel iş ortaklarımızla yakın çalışmalarımız ve çok kanallı çevrimiçi ve çevrimdışı perakende sistemimizi hayata geçirme potansiyelimiz sayesinde hızla toparlandık” dedi.

IDC’ye göre 2020’nin ikinci çeyreği itibariyle Xiaomi, yüzde 29,4 pazar payı ile arka arkaya 12 çeyrektir Hindistan’daki en büyük akıllı telefon markası olma başarısını gösteriyor.

Xiaomi, birinci çeyrekte yüzde 28 ve ikinci çeyrekte yüzde 37 pazar payı elde ederek 2017 yılında resmi olarak faaliyet göstermeye başladığı İspanya’da en büyük akıllı telefon markası oldu. Yine benzer bir şekilde bir önceki yıla göre pazar payını yüzde 82 artırarak yüzde 15’e yükselten şirket, 2020 yılının ikinci çeyreğinde Fransa’nın ikinci büyük akıllı telefon markası haline geldi.

Ayrıca denizaşırı pazarlarda hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kanalları içeren son derece verimli yeni perakende ağı oluşturan Xiaomi, bu ağını genişletmeye devam ediyor. 30 Haziran 2019 tarihinde denizaşırı ülkelerdeki yetkili Mi Home mağazalarının sayısı yüzde 92,6 yıllık artışla 520’ye ulaştı.

2020 yılının başında “Akıllı Telefon + AIoT” stratejisini “5G+AI+IoT” ve yeni nesil süper internet olarak değiştiren şirket önümüzdeki beş yıl içerisinde 50 milyar RMB yatırım yaparak “5G+AIoT” alanındaki liderliğini ikiye katlamayı hedefliyor. 5G daha hızlı bir akıllı telefon ağından çok daha fazlası anlamına geliyor. “5G+AIOT”, Xiaomi’nin kapsamlı ürün yelpazesiyle ürünlerini sunma yeteneğini temsil ediyor. Şirketin benzersiz ve öncü AIoT kullanım olanakları sunmasına fırsat tanıyor. Bu strateji, yeni akıllı çağda başarıya ulaşması için şirketin DNA’sına mükemmel bir şekilde uyuyor.

Şirket, 2012 yılında satış gelirlerinde 10 milyar RMB eşiğine; 2017 yılında 100 milyar RMB eşiğine ulaşırken2019 yılında toplam geliri 200 milyar RMB’yi geçti.

Global 500 olarak da bilinen Fortune Global 500, bir önceki yılın gelirlerine göre dünya genelindeki ilk 500 şirketi sıralayan ve her yıl Fortune dergisi tarafından 68 yıldan bu yana hazırlanan bir listedir.

Dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan kuruluşlar 2020 yılında 33,3 trilyon dolar gelir elde ederken; 2019 yılında 2,1 trilyon dolar kar elde ettiler. İlk 500’de yer alan bu şirketler dünya genelinde 69,6 milyon kişiyi istihdam sağlıyor ve toplamda 32 ülke ve bölgede hizmet veriyor.