Sosyal Medya

Güvenlik/Koruma

Yeni kimlik kartı tapuda sahteciliğin önüne geçiyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, EGA'nın sağladığı Bionay Kimlik Doğrulama Hizmet Sağlayıcı (KDHS) platform yazılımlarıyla Türkiye genelinde 973 tapu ve kadastro müdürlüğünde 2 bin biOnay cihazıyla hizmet veriyor.

İki ayda 700 bin kişi yeni kimlik kartı ve parmak iziyle işlem yaptı

Yeni kimlik kartı tapuda sahteciliğin önüne geçiyor…

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, EGA’nın sağladığı Bionay Kimlik Doğrulama Hizmet Sağlayıcı (KDHS) platform yazılımlarıyla Türkiye genelinde 973 tapu ve kadastro müdürlüğünde 2 bin biOnay cihazıyla hizmet veriyor. EGA tarafından üretilen Türkiye’nin ilk onaylı mobil kimlik doğrulama cihazı biOnay, tapu ve kadastro müdürlüklerinde çipli kimlik kartı kullanımı ile parmak izi doğrulamasını sağlıyor. Son iki ayda yeni kimlik kartıyla işlem yapanların sayısı 700 bini bulurken, bu süreçte sahte kimlik ve dublör kullanımının önüne geçildi.

2017 yılında dağıtıma başlanan çipli kimlik kartı kullanıcı sayısı 80 milyona yaklaştı. Bununla beraber kurumlar da yasal güvenli biyometrik kimlik doğrulama cihazı kullanarak kimlik sahteciliğinin ve dublör kullanımını önlemek için harekete geçti.

E-kimlik ve e-imza alanında Ar-Ge çalışmaları yapan EGA, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle yaptığı işbirliği kapsamında 2 bin biOnay cihazıyla parmak izi ile kimlik doğrulama yapıyor.

2023 yılı içerisinde KDHS platformu ve biOnay cihazlarının tapu sistemlerine tam entegrasyonu ve kimliklere yüklenecek e-imzalarla güvenilir ve hızlı elektronik işlemler gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz iki ayda yeni kimlik kartıyla 700 bin kişi işlem yaptı, bu sayının yıl sonuna kadar 5 milyonu aşması bekleniyor.

biOnay'ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta

Mağduriyet ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçiliyor

EGA iştiraki olan biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta,

“Yeni dönemle birlikte yaşanan pek çok mağduriyetin ve dolandırıcılık hadisesinin önüne geçilebiliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüyle işbirliğimiz bir başlangıç. Önümüzdeki süreçte devletin diğer kurumlarıyla da işbirliklerimiz olacak. biOnay’ın sunduğu pek çok avantaj var. Kimlik sahteciliğinin önüne geçerek şahısların mağduriyetini engeller, kurumların maddi kayıplarını azaltır, işlem hızını artırarak verimi yükseltir, güvenlik önlemleri sayesinde itibarı güçlendirir ve sunulan uçtan uca yazılım hizmeti sayesinde kişisel verilerin korunmasını sağlar” dedi.


biOnay Hakkında:
biOnay, kamudan özel sektöre kimlik doğrulamanın gerekli olduğu tüm işlemlerde güvenliği sağlayan ve kurumsal müşterilere uçtan uca anahtar çözümler sunan Türkiye’nin %100 yerli ilk mobil kart erişim cihazıdır. Türkiye’yi yeni bir deneyimle tanıştıran biOnay markasının arkasında e-imza ve mobil imza alanındaki 17 yıllık bilgi birikimiyle Elektronik Güvenlik Altyapısı A.Ş. (EGA) bulunuyor. EGA’nın kurumsal müşterileri için geliştirdiği 600’den fazla proje deneyimi biOnay ile e-Kimlik alanına taşınıyor. biOnay cihazlarının üretimi ise 1955 yılından bu yana dünyanın önde gelen otomotiv markalarına elektronik, elektromekanik ve mekatronik ürünler geliştiren KAT Mekatronik Ürünleri A.Ş.’nin 25.000 m2 kapalı alana sahip modern üretim merkezinde yapılıyor.